Nekonečné množství citrusů můžete pěstovat i v bytě nebo na balkóně. Kouzlo tkví ve vaječné skořápce

                   

Domovinou citrusů jsou subtropické oblasti světa. Díky globálnímu oteplování to už ale zcela neplatí, a citrusy není problém pěstovat i v našich podmínkách. Jsou to velmi dekorativní rostliny, které svou zelení potěší oči i v zimních měsících. V posledních letech jsou vidět na zahradách, ve sklenících, obývácích i zimních zahradách. Krásně dekorativní rostliny si tedy můžete vypěstovat i doma, pokud ale chcete v blízkých letech i úrodu, volte raději zakoupení naroubované rostliny ve specializovaných prodejnách.

Semenáčky ve skořápce

Z rozkrojeného citronu vyjměte nepoškozená jadérka a usušte je pomocí papírové utěrky. Jadérka je potřeba zbavit vnější slupky, pokud to nezvládnete pomocí nehtů, zkuste to pinzetou. Oloupaná semínka položte opět na papírovou utěrku a navlhčete vodou. Utěrku složte tak, aby semena zůstala uvnitř, a znovu ji ze všech stran navlhčete. Utěrku se semínky vložte do zavařovací sklenice a uzavřete víčkem. Na víčko si napište datum, kdy jste semínka vložili.

iZdroj fotografie: Pxhere

O dva týdny později zkontrolujte, zda už mají semínka kořínky. Pokud ano, přišel čas na použití vejce. Vejce shora opatrně naklepněte a odloupněte kousek skořápky. Obsah vylijte do misky. Do spodní části vaječné skořápky udělejte špičatým předmětem malý otvor. Vznikne tak jakýsi improvizovaný květináček z vaječné skořápky. Naplňte ho vhodným substrátem, udělejte důlek a semínko kořínkem dolů zasaďte. Naplněnou skořápku postavte třeba na plastové víčko a navlhčete vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ze skořápek do květníků

Za pár dnů se začnou vršky skořápek zelenat. Vyčkejte dva a půl týdne. Rostlinky v tu dobu budou při správné péči velké už několik centimetrů. To je signál pro to, že je potřeba semenáčky přesadit do květináčů. Volte nádoby s dostatečným průměrem tak, aby každá rostlina měla dostatek životního prostoru. První květináče by měly mít průměr 13–17 centimetrů. Pokud nemáte substrát určený přímo pro citrusy, volte půdu s lehce kyselým pH, do níž přidejte trochu rašeliny. Nezapomeňte na drenážní vrstvu.

Rostlinku zasaďte tím způsobem, že skořápku rozmačkáte a vložíte ji do hlíny spolu se spodní částí semenáčku. Rostlina tak bude mít pro začátek živiny pro zdravý růst. Zalijte ji a postavte na vhodné místo. Měla by mít dostatek slunce, ale ne moc vysoké teploty. Zalévejte dostatečně a pravidelně, ale pozor na přelití. Pokud se časem objeví suché lístky nebo větvičky, odstraňte je. Nejlepším a stoprocentně přírodním hnojivem pro citrusy je slepičí trus.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články