Nekvetou vám orchideje? Vyzkoušejte banánovou slupku!

                   

Orchideje, krásné exotické rostliny, které dnes zdobí skoro každou domácnost. Lidé si je kupují zejména kvůli jejich nádherným pestrobarevným květům. Bohužel se ale často stává, že během několika málo týdnů o tyto květy rostlina v naší domácnosti přijde a následně už se jí kvést příliš nechce. Pokud nechcete, aby vaši orchidej tvořily pouze listy, vyzkoušejte jednoduchý trik. Nebudete potřebovat nic víc než slupku z banánu a uvidíte, že vaše orchideje zase brzy rozkvetou.

Tajemství ukryté v banánové slupce

To, že banány jsou bohaté na vlákninu a nejrůznější vitamíny a minerální látky, jistě víte. Možná vás ale nenapadlo, že mnoho cenných látek se ukrývá i ve slupce, kterou naprostá většina z nás bez rozmyšlení vyhazuje. Banánová slupka totiž rovněž obsahuje zejména nejrůznější minerální látky, jako například fosfor, draslík, dusík či hořčík. Studie ukazují, že tyto minerály jsou pro orchideje velmi důležité, neboť je stimulují k růstu a ke květu. Pokud tedy máte doma orchideje, až si příště dopřejete banánovou svačinu, slupku rozhodně nevyhazujte.

Jak banánovou slupku použít?

Slupku můžeme zužitkovat několika způsoby, pravděpodobně nejjednodušší je nechat ji usušit a následně ji nakrájet na malé kousky, které uložíte do uzavíratelné sklenice. Až budete chtít příště vaše orchideje zalít, použijte jednu čajovou lžičku těchto nakrájených banánových slupek a přelijte ji přibližně dvě stě mililitry vroucí vody. Nechte vychladnout a následně touto tekutinou vaše orchideje zalijte. Dalším způsobem je vložení banánové slupky do sklenice a její přelití jedním litrem vody. Po dvou dnech tento roztok zřeďte v poměru jedna ku jedné novou vodou a opět použijte k zalévání. Není nutné roztok s banánovou slupkou používat po každé, bohatě stačí jím orchideje zalévat jednou měsíčně. Kromě zalévání lze banánovou slupku použít také k potírání listů, orchidej si z ní vezme užitečné látky i tímto způsobem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články