Blbuvzdorné pokojovky vydrží i nemožné, včetně vaší péče, a budou vám dělat radost po mnoho let

                   

Pokud si chcete pořídit nějakou hezkou pokojovou rostlinu, ale máte problém s tím, že vám nepřežije ani kaktus, tyto rostliny pro vás budou jasnou volbou. Jsou nenáročné na prostředí, potřebu zálivky, hnojení i množení. Zvládnete se o ně tedy postarat, i když nemáte žádné zkušenosti s pěstováním pokojovek. Navíc jsou dostupné v každém květinářství a samozřejmě jsou i cenově dostupné.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Lopatkovec můžete zapomenout zalít 

Lopatkovec (Spathiphyllum) je nenáročná pokojová rostlina, dorůstající 20–30 cm. Pro správný růst potřebuje jen dostatek světla a občasnou zálivku. Tu provádějte přibližně jednou týdně, ale pokud zapomenete a zalijete ho o pár dní později, zvládne to. Pokud váš lopatkovec přeroste květináč, přesaďte ho do většího, a to na jaře. Postačí vám obyčejný substrát pro pokojové rostliny.

iZdroj fotografie: Unsplash

Difenbachie snese i velký sestřih 

Difenbachie (Dieffenbachie) patří, stejně jako lopatkovec, do čeledi áronovitých. Tato rostlina potřebuje světlé prostředí, ale nesnáší přímé sluneční světlo. Ve vegetačním období je třeba ji jednou za čtrnáct dní hnojit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Může dorůst až 150 cm do výšky, což není málo. Jestliže vám tato její výška nebude vyhovovat, jednoduše ji seřízněte na 10 cm. Bez problému zase obrazí.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Ledviníku postačí stojatá voda 

Ze skupiny kapradin je výbornou pokojovkou ledviník (Nephrolepis). Pyšní se vícenásobně zpeřenými listy se zvlněným okrajem. Rostlině prospívá polostín a časté rosení. Rosení může ale zastoupit květináč se stojatou vodou, kterou ledviník postupně vstřebává. Pokud byste rosení zanedbali nebo zapomněli doplnit vodu, listy ledviníku by pomalu začaly hnědnout. Jeho množení je snadné a provádí se skrze odnože nebo mladé rostlinky, které se každé jaro vytvářejí na výběžcích. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Juku nemusíte skoro vůbec zalévat 

Pokud chcete mít v bytě rostlinu podobnou palmě, juka (Yucca) je tou pravou volbou. K životu potřebuje slunné stanoviště, ale líbit se jí bude i v polostínu. Zálivku provádějte opatrně, rostlinu nesmíte přelít, protože by jí začaly uhnívat kořenyS příchodem zimy ji vůbec nezalévejte a přemístěte ji do chladné místnosti. Snese i teploty klesající až k 5 °C. Přesazování provádějte na jaře každé dva roky.  Už se těšíte, až budete mít doma zelenou džungli?

Další pokojovou rostlinou nenáročnou na pěstování je šplhavník/potos. Naučte se ho pěstovat a rozšiřte si sbírku
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články