Je kořenový systém orchidejí uhnilý nebo dokonce téměř chybí? V tom případě nastal čas na speciální léčbu

                   

Orchideje jsou jedny z nejoblíbenějších druhů pokojových rostlin, a to díky jejich krásným květům, které mají schopnost rozzářit celou místnost. Někdy se ale může stát, že květina nekvete a chřadne. Nejčastějším důvodem tohoto problému je poničení či onemocnění kořenového systému. Pak je na místě nasadit speciální léčbu pro jeho obnovu.

Lýkové vlákno dokáže zázraky

Pro rozvinutí poškozeného kořenového systému vám bude stačit obyčejný jutový provázek. Přivažte jej ke zdravým kořenům (pokud žádné nenajdete, můžete zvolit i vzdušné) a rostlinu umístěte do skleněné průhledné vázy. Konec lýkového vlákna nechte spadnout na dno nádoby, do které následně nalijte alespoň 2 cm vysokou vrstvu vody. Vlhkost, kterou bude juta nasávat, rostlině bohatě postačí k zotavení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pacienta ve váze umístěte na světlé místo, které ale bude mimo dosah slunečních paprsků. Rostlinu pravidelně kontrolujte a dolévejte vodu. Přibližně za dva až tři týdny se začnou objevovat nové zdravé kořeny a po třech měsících můžete orchidej zasadit do květináče (nejlépe průhledného) naplněného vzdušným substrátem.

Pracujte jen s čistými nástroji

Hniloba kořenů je velmi častou chorobou orchidejí. Pro její vyléčení všechny napadené rostlinné části (poznáte je tak, že jsou hnědé a měkké) odstřihněte důkladně omytými nůžkami. Odstraňte také několik nejspodnějších listů a všechny stonky. Rostlině tak ulevíte, protože toho nebude muset tolik vyživovat. Pokud se na stvolu vyskytuje keiki (vegetativně vytvořená dceřiná rostlina), nezbavujte se jej.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Celou orchidej na dvě hodiny ponořte do kýble naplněného měkkou odstátou vodou o pokojové teplotě. Poté ji přesaďte do průhledného květináče s předem namočenými kokosovými čipsy. Při sadbě dbejte nejvyšší opatrnosti a ujistěte se, že jsou úplně všechny kořeny v substrátu. V případě, že na bázi listů zůstala voda, otřete ji papírovým ubrouskem.

Do měsíce bude jako nová

Než rostlina vytvoří dostatečné množství nových kořenů, je třeba ji alespoň 5-8 x denně rosit (nejlépe dešťovkou). Pokud by se stalo, že z listů steče voda k srdéčku rostliny, osušte jej, aby i to nezačalo trpět hnilobou. Dále je třeba se po dobu dvou měsíců vyvarovat hnojení. Zlepšení byste se měli dočkat po dvou až čtyřech týdnech.

Už jste se s hnilobou kořenů setkali? Povedlo se vám orchideje zachránit?

Kořeny orchidejí mohou přijít k újmě také při jejich přesazování. Buďte opatrní!
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články