Těmito signály rostliny žádají o pomoc. První známky nemoci většina lidí přehlédne, odhalte je včas

                   

Pokud chcete, aby vám pokojové rostliny dělaly jen a jen radost, měli byste se seznámit s tou správnou péčí o jakýkoliv druh, který pěstujete. I tak se však může čas od času něco pokazit tak výrazně, že bude důsledkem nemocnost rostliny. S naším návodem však můžete zakročit ještě předtím, než se z prvotního příznaku stane vážný problém.

Padající listy jako první příznak

Řada rostlin listy pomalu obměňuje a není tedy podivné, pokud pod nimi najdeme čas od času nějaký lístek. Jestliže se však padání stupňuje a zrychluje, půjde pravděpodobně o první příznak vážnějšího problému, většinou je příčinou nedostatek nebo naopak nadbytek vody anebo ostré slunce. Potíže může předznamenat také průvan a to nejenom u rostlin, které už delší dobu pěstujete doma, ale také u těch, které jste si teprve přinesli z obchodu.

Existuje totiž dobrý důvod, proč se pokojovky ihned po nákupu balí v lepších květinářstvích do papíru. V podmínkách supermarketů nebo menších květinářství se to však tak už dávno nedělá, a přitom opravdu choulostivým rostlinám může k nastuzení stačit i minuta na čerstvém vzduchu. Pokud se tedy chytáte na jejich nákup, vezměte si s sebou staré noviny nebo třeba teplý šál. Obojí určitě skvěle ocení.

Zaměřte se i na přírůstky

Během zimy většina rostlin zpomaluje svůj růst. Pokud se ovšem přibývání nových listů nebo vytahování do výšky omezí u některého exempláře vašich pokojovek opravdu standardně, nebude nejspíš něco v pořádku. Rostliny nerostou, když nemají optimální podmínky. Pokuste se proto popřemýšlet nad tím, zda má vaše pokojová kráska dostatek světla, tepla nebo výživy. Zjištěné nedostatky pak urychleně napravte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zažloutlé listy u pokojových rostlin

Pokud listy přímo neopadávají, pak až příliš často žloutnou. I to může být následkem vážného problému. A co proti tomu dělat? Většinou bývá na vině přeschnutí nebo naopak přelití rostlin. Silné přeschnutí nespraví jen další obyčejná zálivka, to je mýtus. Mnohem lepší bude, pokud květináč na hodinu ponoříte do vlažné vody, poté necháte bal okapat a teprve poté ho vrátíte zpět na okno nebo na jiné místo v bytě.

A co dělat ve chvíli, kdy je rostlina přelitá? I tady je první pomoc jednoduchá, jednotlivé kroky však musíme provést správně. Obvykle ji nestačí nechat vyschnout, hniloba už totiž až příliš zasáhla do kořenů. Mnohem lepší bude, když zeminu vyjmete z květináče a kořenový bal pořádně prohlédnete. Odstraňte všechny hnědé a mrtvé kořeny. A pokud cítíte výrazný hnilobný zápach, raději rovnou kompletně vyměňte zeminu. Vyplatí se to.

Bojujete u svých pokojových rostlin nejrůznějšími nemocemi nebo máte takříkajíc zelené ruce?

Jak na škůdce pokojových rostlin rychle a jednoduše
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články