Omlaďte orchideje metodou prvorepublikových květinářů. Pokvetou opět jako ve chvíli, kdy jste je přinesli z obchodu

                   

Phalaenopsis, Vanda, Dendrobium – to jsou nejčastější orchideje pěstované v našich bytech. A ještě jedno mají společné, patří totiž mezi druhy epifytické. V přírodě nerostou v klasickém substrátu, ale na větvích stromů a většinu živin přijímají ze svého okolí, vláhu pak z deště a rosy. Nejsou tedy nijak náročné na podmínky doma. Mají však i jednu negativní vlastnost – poměrně rychle stárnou.

Jak omladit starou orchidej

To, že už doma nemáte kousek v perfektní kondici, poznáte snadno – přestane kvést a i další listy tvoří jen neochotně. V takovém případě většina pěstitelů doporučuje staré orchideje vyhodit a pořídit si nové. Jiní zase nabádají k jejich pěstování dál, protože mnoho z nich časem vytvoří dceřiné rostliny, které lze dále pěstovat. Ovšem tento postup lze i značně urychlit. Budete potřebovat jen:

  • nůžky,
  • dezinfekci
  • a postřikovač.

A jak na to? Nůžky řádně vyčistěte – polijte je například vysokoprocentním alkoholem (například domácí slivovicí) nebo je ponořte do horké vody a následně řádně osušte. Zásah, který budete chtít své orchideji provést, je totiž velmi radikální, a rozhodně nechcete jeho úspěch narušit možným přenosem patogenů, s nimiž si ani doporučované dřevěné uhlí nebo skořice leckdy tak úplně neporadí.

Sestřihnutí staré orchideje

Nyní si orchidej dobře prohlédněte. Najděte místo, kde končí listy a zároveň tam jsou její kořeny ještě zelené a svěží. V tomto místě je třeba odstřihnout listy. Rány zasypte jemně mletou skořicí nebo dřevěným uhlím a po 12 hodinách rostlinu poprvé poroste. V tom pokračujte následující dva až tři týdny. Tehdy by se po stranách měly začít objevovat mladé rostlinky. Jakmile dorostou do dostatečné velikosti, jednoduše je oddělte a přesaďte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Počínejte si opatrně. Na provedení řezu si vezměte vydezinfikovaný nůž a mladým orchidejím sestavte vhodný substrát z těchto komponentů:

  • borová kůra,
  • perlit,
  • mech,
  • kokosová vlákna,
  • rašeliník,
  • korek
  • nebo hrubý štěrk.

Jak pěstovat mladou orchidej

Květináč postavte na světlé místo s teplotou okolo 20 °C. Provádějte zalévání jednou týdně odstátou vodou. Pamatujte si, že voda se nesmí dostat do prohlubně listů – pokud se vám to přece jen omylem povede, pak ji rozhodně nenechávejte přirozeně vyschnout, ale odstraňte ji vatovým tamponem. Pokud byste to neudělali, hrozila by vaší rostlince hniloba. A jak pokračovat v následné péči?

Po čtyřech týdnech od přesazení začněte i s hnojením tekutými hnojivy, a to každé tři až čtyři týdny. Díky tomu orchidej na novém místě opravdu rychle zakoření, začne pouštět nové listy a bude se jí dařit. Velmi brzy se tak dočkáte květů. Nenechte se odradit tím, že ty první budou spíše menší a v nižším počtu, než jste zvyklí. Jak rostlinka zesílí, bude se i kvetení postupně zlepšovat. Maximálního efektu dosáhnete, pokud ji každé dva roky přesadíte do nového substrátu.

Jak často zmlazujete své pokojové rostliny vy?

Na další tipy pro péči o pokojové orchideje se podívejte zde
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články