Jak na krmení orchideje: Po cukru pokvete jedna báseň

Exotické rostliny kromě správných podmínek vyžadují i pravidelné hnojení. Nejinak je tomu i u orchideje, která je na přísun živin velmi náročná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tropická královna rostlin je na pěstování poměrně choulostivá. Ač mám sama několik exemplářů, protože mi vyhovuje hlavně nenáročnost zálivky a hlavně se kochám impozantními květy, někdy se jim prostě zničehonic přestane dařit a hledám pak důvod. Ten bývá často velmi prostý a spočítá v nedostatku přísunu živin. Je úplně zbytečné kupovat průmyslově vyráběné prostředky. Zrovna orchidejím se totiž zavděčíte přírodními hnojivy, kterých si můžete vyrobit hned několik podle toho, co máte zrovna doma. Například takový cukr se v každé domácnosti jistě najde.

Vytvořte orchidejím správné podmínky

Existuje spousta druhů orchidejí, jedno mají ale všechny společné. Vzhledem ke svému původu milují vlhkost, a to až 50%, což běžně v domácnostech nebývá. Můžete je tedy rosit, nebo dát vedle misku s vodou. Jak jsme již psali na Chalupáři-Zahrádkáři, také pravidelné větrání pozitivně ovlivňuje jejich růst, pozor ale na průvan, který jim rozhodně nesvědčí.

Ač se jedná o tropickou rostlinu, nemá ráda přímé slunce, které ji mohou popálit listy. Vyberte tedy stanoviště světlé, ale bez přímého slunečního záření. Jak informuje web iReceptář, orchideje velmi dobře snáší letní vysoké teploty, které by ale neměly klesnou pod 16 °C. V zimě pak udržujte teplotu okolo 22 °C, v noci může být i nižší.

Zálivku volte vydatnou

A jak je to se zaléváním orchidejí? Vyžadují vydatnou, ale ne příliš častou zálivku. Ideální je namočit je alespoň na 15 minut do odstáté, nebo ideálně dešťové vody. Pozor ale, listy by do kontaktu s vodou přijít neměly. Ač se zálivka doporučuje přibližně jednou týdně, záleží vždy na ročním období. A hlavně, orchidej si o vodu sama řekne. Prozkoumejte kořeny, jsou-li svěží a zelené, se zálivkou ještě vyčkejte. Našedlá a bledá barva kořenů ovšem indikuje, že nastal ten správný čas na vodní lázeň.

Kořeny orchideje iZdroj fotografie: Uživatel Nefronus / Creative Commons / CC BY-SA
Kořeny orchideje vám napoví, zda je již ten správný čas na zálivku

Přírodní hnojiva orchidej ocení

Velmi často není nutné mít speciální hnojivo na každou rostlinu, dají se snadno vyrobit i doma. Orchideje jsou na výživu velmi náročné. Dopřejte jim výživu alespoň jednou měsíčně. A která jsou nejlepší?

Kávový lógr je výtečný

Podle webu Dům a zahrada je tím nejlepším hnojivem lógr z kávy. Po vypití oblíbeného turka nechte lógr proschnout a zamíchejte do substrátu. Zvýší kyselost půdy, což mají orchideje rády, a navíc je ochrání před škůdci.

Káva a orchidej iZdroj fotografie: Pexels
Lógr z kávy je velmi účinným přírodním hnojivem

Cukr podpoří růst a kvetení

S pozoruhodnou formou krmení se podělila i dlouholetá čtenářka paní Zdenka T. z Litomyšle: „Za mě je nejlepším hnojivem obyčejný cukr. Kamarádky vždy žasnou, jak mi orchideje kvetou. Je to přitom tak snadné. Na půl litru vody přidejte lžíci cukru a mícháním rozpusťte. Cukr je možné nahradit i medem, na hrníček teplé vody stačí třetina lžičky.“ Je prokázáno, že cukr stimuluje růst orchidejí.

Česnek orchidej povzbudí

O tom, že česneková zálivka velmi pozitivně ovlivňuje růst orchidejí, jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali již v minulosti. Výborně funguje proti škůdcům, podpoří ale také růst a tvorbu nových květů.

Jaké krmení je za vás pro orchideje nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články