Orchideje zbožňují česnek, je přirozeným elixírem růstu. Pokvetou po něm jako divé

                   

Orchideje jsou v posledních letech velmi populárním tématem. Opravdu zvláštní je jejich nevyzpytatelnost. Jsou lidé, kteří mají možnost se radovat ze spousty květy obsypaných rostlin, aniž by orchidejím věnovali výrazně zvýšenou péči. Jsou ale také pěstitelé, kteří jsou snad schopni i probourat nové okno na východní stranu, jen aby měla orchidej světlo, které podle rad odborníků tolik potřebuje, ale kytka nekvete a nekvete.

Příprava

Pro zástupce té druhé, méně šťastné skupiny, máme tip na použití česnekové vody. Ačkoli se to na první pohled zdá nesmyslné, není tomu tak. Česneková voda tak, jak její přípravu popíšeme, je skvělým stimulantem pro růst kořenů a obsahuje velké množství živin. Česnek patří mezi přírodní antibiotika a převařená voda s rozmačkaným česnekem je účinnou obranou proti plísním, škůdcům a chorobám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výroba tohoto univerzálního prostředku je velmi jednoduchá. Pro přípravu je ideální voda bez přidaného chloru, takže ti, kdo nemají studnu či zásobárnu dešťové vody, mohou sáhnout třeba po vodě kojenecké. Litr vody převařte a nechte zcela vychladnout. Pak do něj rozmačkejte tři oloupané stroužky česneku a v tomto stavu nechte vzniklou tekutinu alespoň 24 hodin odstát.

Aplikace

Zapamatujte si, jak byla rostlina otočená k oknu, orchideje totiž nemají rády změnu směru natočení. Mohla by pak zareagovat přesně tak, jak nechcete. Česnekovou vodu nalijte do hlubší misky a doprostřed vložte květináč s ošetřovanou rostlinou. Tekutina se nesmí dostat k orchideji vrchem, hladina musí být pod hranou květináče – rostlina totiž může potřebné látky absorbovat pouze pomocí kořenů zespodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po patnácti minutách květináč s rostlinou z česnekové vody vyndejte a nechte ho samovolně dostatečně okapat. Vraťte orchidej na její původní stanoviště a snažte se ji natočit tak, jak byla dříve. Tuto ozdravnou kůru můžete vašemu zelenému mazlíčkovi dopřát zhruba jednou za 6 týdnů. Nikdy ne ale víckrát v jednom měsíci. Výsledky by měly být znatelné asi do dvou měsíců od první aplikace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články