Orchideje nepotřebují tolik péče, jak si mnohdy myslíme. Například místo zálivky jim stačí několik kostek ledu.
Orchideje jsou oblíbené zejména pro své půvabné květy. Mají však pověst trochu vybíravých rostlin, zejména co se týče vody. Příliš mnoho nebo příliš málo zálivky totiž může rychle vést k mnoha problémům. Pomoci vám může led.
Zalévání orchidejí ledem: Jednoduchá metoda pro každého
Metoda zalévání pomocí kostek ledu je opravdu jednoduchá: Jednou týdně položte na povrch substrátu několik kostek ledu. Ty při pokojové teplotě pomalu roztají, a tak zajistí stálé a postupné uvolňování vody, které napodobuje přirozenou hydrataci orchidejí v jejich přirozeném prostředí. Výhod tohoto postupu je možné najít hned několik.
- Zabraňuje přemokření: Tání ledu zajišťuje, že se voda nehromadí na dně květináče, což je častou příčinou hniloby kořenů.
- Kontrolovaná vlhkost: Orchideje potřebují čas, aby vodu efektivně vstřebaly, a tato metoda dokonale odpovídá jejich potřebám.
- Snadná realizace: Zapomeňte na odměřování nebo odhady potřebného množství vody – stačí vzít pár kostek ledu a máte hotovo!
Orchideje pokvetou lépe
Tento trik nám poslala paní Jana M. z Nového Bydžova. Napsala k němu ještě toto: „Mně tenhle trik poradila kamarádka, protože mi orchideje pořád umíraly, i když se mi vždycky tolik líbily. Měla jsem strach, jestli jim ta studená voda neublíží, ale řekla jsem si, že nemůžu nic ztratit. A nejenže jim neublížila, ale evidentně jim to prospívá. Od té doby mi pravidelně kvetou. Někde jsem četla, že ke kvetení potřebují tepelný šok, tak možná jim ho tahle zálivka dává.“
Krustu je třeba odstranit, ne rozmočit
Jiná situace nastává, pokud si na povrchu substrátu v květináči všimnete tvrdého bílého povlaku. Web LoveThatLeaf radí ho seškrábnout. „Nezalévejte přes něj! Touto vrstvou jsou minerální soli, které zůstanou, když se voda z půdy odpaří. Zaléváním se prostě rozpustí a znovu se vrátí do půdy.“ A proč je to špatně? Mohou utlačovat kořeny a bránit orchideji v růstu.
Pokud voda rychle protéká, ponořte celý květináč
Stát se vám může také to, že vám bude voda rychle odtékat skrz květináč přímo do misky. Odborníci z webu Lifehacker radí toto: „Můžete to vyřešit ponořením rostliny a vytlačením kyslíku z půdy. To je to, co správné funkci zeminy brání. Jakmile půda přestane být hydrofobní, bude opět vodu přijímat mnohem snáze.“