Orchideje v zimě vyžadují jinou péči, než po zbytek roku

                   

Orchidej je dnes ozdobou mnoha domácností. Ale péče o ní je jiná než u pokojových květin, které jsou zcela běžné. Už to, jaký vyžadují substrát, jak je zalévat, a výběr místa, je od ostatních květin dost odlišují. Proto než se rozhodnete si ji pořídit, byste si měli přečíst, jestli máte doma pro její pěstování vhodné podmínky. Pamatujte, že v zimě je to obzvlášť specifické.

Zálivka v zimním období

Mnoho květin v zimě vyžaduje pouze menší zálivku, protože je to pro ně období vegetačního klidu. Pokud doma netopíte na 30°C, tak stačí i jednou týdně. U orchidejí je to trochu jiné. Tyto květiny vyžadují vlhký vzduch, protože jsou původem z tropů. Tam se vlhkost vzduchu obvykle pohybuje přes 90%, a tak dokáží čerpat vodu právě ze vzduchu.

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Takže občasné rosení z postřikovače jim určitě přijde vhod. Můžete také na parapet umístit misku s vodou, a tak trochu zvýšit vlhkost vzduchu. Nejsušší vzduch je v domácnostech, kde se topí pomocí radiátorů. Teplo z nich je suché, a pak klesá vzdušná vlhkost. A pokud do bytu či domu svítí delší dobu slunce, dále vlhkost klesá.

Světelné podmínky

Orchideje ve své domovině žijí ve spodních patrech porostu, a tak k nim přímé sluneční paprsky téměř nesvítí. Mají rády rozptýlené světlo. I teplota je zde nižší. A v zimě je můžeme umístit tam, kde je pouze 15 – 17°C. ony si odpočinou, a na jaře začnou opět růst, a kvést.

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Velký pozor si dávejte v zimě na větrání. I chvilka u otevřeného okna znamená, že orchidej může zmrznout. To poznáte podle toho, že opadají listy. Pokud je rostlina zasažena hodně, obvykle uhyne. Když chcete doma vyvětrat, tak raději dál od nich. Co se týká slunce, tak i když v zimě není tak silné, je mnohem níže, a do oken svítí delší dobu. Myslete na to, aby vám jí slunce nespálilo.

Hnojení a přesazování

V zimě nechte rostli odpočinout. Zálivka stačí občas, pokud ji máte v chladné místnosti. Když ji naopak necháte v pokoji, kde se topí na 22°C a víc, je třeba více zalévat a hlavně pomocí rozprašovače rosit. Uvidíte, že na jaře začne růst, objeví se pupeny a nové květy.

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Je dobré ji jednou za 2 – 3 roky přesadit. Substrát dnes zcela běžně zakoupíte v supermarketu, nebo v květinářství. Kdo se o orchidej alespoň trochu stará, a dodržuje pár základních pravidel, tak se mu každý rok odvděčí bohatými a krásnými květy. A když se to nepodaří u první pořízené rostliny, tak u těch dalších už určitě ano.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články