Citronová zálivka nastartuje orchidejím růst nových kořenů a poupat. Ochrání je před houbovými chorobami a deformacemi

                   

Není sporu o tom, že citrony patří mezi nejzdravější druhy ovoce. Obsahují totiž velké množství kyseliny citronové, bioflavonoidy, pektiny, provitamín A, vitamíny skupiny B a také kyselinu askorbovou (vit. C). Díky tomuto složení mají příznivý vliv na metabolismus bílkovin, výkonnost, růst buněk, posílení tepen atd. Možná vás překvapí, že tento žlutý kyselý plod pozitivně neovlivňuje jen nás. Dokáže totiž nemálo zlepšit život orchidejím.

Zachrání rostliny před deformacemi

Kromě všech výše zmíněných látek, jsou citrusy bohaté také na draslík, který je velice důležitý pro správný růst a vývoj orchidejí. Ovlivňuje totiž transport vody v rostlinných pletivech, otevírání a zavírání průduchů a hospodaření se sacharidy. Nedostatek tohoto prvku má za následek deformace a svinování listů, okrajové nekrózy a větší náchylnost vůči napadení houbovými patogeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Veškeré účinné látky citronové šťávy můžete orchidejím dodat skrze zálivku. Její příprava a aplikace je následující:

  • Nachystejte si 200 mililitrů vody (odstáté nebo dešťové).
  • Přidejte do ní tři kapky z vymačkaného citronu.
  • Důkladně promíchejte.
  • Vše nalijte do konvičky či jiné nádoby určené k zalévání.
  • Proveďte zálivku.
  • Opakujte přibližně po měsíci.

Jak zbavit listy prachu

Jelikož mají orchideje poněkud velké listy, stávají se z nich zásobárny prachu. Proto je třeba je pravidelně čistit. I v tomto případě vám poslouží citronová šťáva, která olistění navíc dodá krásný lesk. Deset kapek této tekutiny smíchejte s 200 mililitry odstáté nebo dešťové vody. Aplikaci hotového roztoku můžete provádět buď pomocí rozprašovače, nebo vatového tamponu. Mějte na paměti, že citronovou šťávu musíte vždy používat řádně naředěnou. Jinak by mohlo dojít k popálení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochrání před houbovými chorobami

Při otírání listů citronovým roztokem byste neměli zapomenout ani na jejich spodní část. Právě tam totiž mohou být napadeny moučnatkou. Jedná se houbový patogen, který na rostlinných orgánech vytváří moučnatý povlak (odtud jeho pojmenování). Pro orchideje, zejména pro jedince oslabené po zimě, může být tato choroba fatální. Jednejte tedy ihned po zpozorování příznaků.

Jaké další přírodniny, které mají příznivý vliv na orchideje, znáte?

Moučnatka neboli padlí se může objevit i na dalších druzích rostlin. Naučte se s tímto potížistou bojovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články