Ozdravná kúra, která způsobuje rychlý růst všech pokojových rostlin. Stačí smíchat dvě suroviny ve vlažné vodě

                   

Kvasinky dokáží našim zeleným kráskám prospět opravdu po všech stránkách. Obsahují totiž cenné fytohormony, ale také vitamíny skupiny B a auxiny. To však není vše. Najdeme v nich i další hormony – konkrétně cytokininy, jež napomáhají regulaci buněčného dělení. Jinými slovy – podpoří vaše rostliny ve zdravém růstu. Začněte hnojit kvasnicemi a všem pokojovkám se u vás bude dařit, to vám garantujeme. A jak tedy na to?

Kvasnice najdete i u profesionálních pěstitelů

Věřte nebo ne, ale je to přesně tak. Možná proto se vašim květinám po přinesení z obchodu nedaří. Zatímco ve skleníku či zahradnictví si užívaly komplexní obsah minerálů v kvasnicovém roztoku, doma jim obvykle nic takového nenabídneme. Přitom bylo prokázáno, že hnojení kvasinkami dokáže také zvýšit aktivitu mikroorganismů přítomných v půdě. To má za následek lepší uvolňování kyseliny uhličité, kterou poté rostliny absorbují.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozitivem je také žádoucí mineralizace organických sloučenin, což vám většina komerčně připravovaných hnojiv nabídnout zkrátka nemůže. A to je další důvod, proč vsadit právě na kvasnice. Navíc je najdete v každé spíži a jejich nákup vyjde rozhodně levněji, než pořízení hnojiva z obchodu. A jako bonus jsou dokonale univerzální, můžete je tedy použít jak na zelené, tak i na kvetoucí pokojovky. Samozřejmě s výjimkou těch, které vyžadují specifické půdní podmínky (kupříkladu kyselomilné azalky, kaktusy apod.).

Jak na přípravu a aplikaci hnojiva z kvasnic

Vezměte si k ruce 10 gramů čerstvého droždí, přidejte k němu 10 gramů cukru (asi jednu polévkovou lžíci) a obojí rozmíchejte v litru vlažné vody. Pokud doma čerstvé droždí nemáte, bez obav sáhněte po tom sušeném. Budete potřebovat jeden gram sušených granulek a lžičku cukru. Roztok nechte dvě hodiny odpočívat, a poté aplikujte jako hnojivo. Tento postup se ničím neliší od běžného vyživování pokojovek komerčními hnojivy, která jste nejspíš používali doteď.

iZdroj fotografie: Freepik

A jak na to? Hnojivo z kvasnic nařeďte v poměru 1:5. Tedy jeden díl hnojiva na pět dílů vody. V tomto poměru dokonale nahradí běžná komplexní minerální hnojiva. Použijte k zálivce rostlin. Během zimních měsíců jim tuto pochoutku dopřávejte jednou za měsíc. Vegetační sezóna si ovšem žádá hnojení každých 10 dní. Rostliny budou v perfektní kondici a u řady z nich se jistě dočkáte i květů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články