Palmy jsou vděčnými pokojovkami. V zimě však mohou velmi trpět

                   

Kdo by si nepřál mít doma pěkně zeleno, přesně tak jako třeba na vaší zahrádce? Oblíbenými pokojovými květinami, které vašemu domovu dodají skutečný nádech divočiny, jsou třeba právě palmy. Většinou se jim doma dobře daří a dotvářejí jedinečnou atmosféru vašeho bydlení. V zimním období však v českých domácnostech často trpí přílišným vedrem a suchým vzduchem. Víte, jaký přístup právě vaše palma během zimy potřebuje?

Odkud vaše palma pochází?

Důležité je především vědět to, jakou palmu vlastně doma máte a jaké má nároky na péči. Nevybírejte tedy jen podle vzhledu nebo rozměrů, ale zamyslete se, jestli rostlině můžete poskytnout žádoucí podmínky pro život. V zásadě můžeme palmy rozdělit podle jejich původu na subtropické (Chamaerops, Washingtonia, datlovníky) a tropické (Howea, Areca, kokosovníky). Z toho logicky vyplývá, že každá skupina palem je stavěná na trochu jiné podmínky, a vy byste je neměli ignorovat.

Pozor na vytopené byty

V subtropech bývají zimy mírné a teploty velice zřídka klesají k bodu mrazu. Na druhou stranu tam bývá vlhko a rozhodně chladněji než v našich přetopených bytech. Subtropické palmy proto přes zimu uvítají studenější prostředí, kde ovšem nemrzne a kde si mohou dopřát zimní odpočinek. Uvítají tedy místo třeba na chodbě nebo v zimní zahradě, kde jsou teploty mezi 5 a 15 stupni. Také se vyplatí snížit zálivku a nechat rostlinu celkově odpočívat.

Tropické palmy nám zato mohou dělat společnost přímo ve vytápěném bytě, protože ani v pralese teploty zpravidla neklesají pod 18 °C. I tak ale v pralese během zimy zřídka bude nad 25 stupňů, takže to s topením rozhodně nepřehánějte, a hlavně nezapomeňte vzduch dostatečně zvlhčovat. To mimochodem prospěje nejen palmě, ale i vám. Palmy v bytě pravidelně kontrolujte, zda jim nezasychají špičky listů nebo je neobtěžují škůdci. Pokud se vám zdá, že jim květináč začíná být malý, přesazení raději naplánujte až na jaro.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články