Jak pečovat o lopatkovec, aby kvetl opravdu po celý rok bujně a bohatě. Stačí dodržovat 3 šikovné triky

                   

Především je nutné lopatkovec (Spathiphyllum) pěstovat tak, abychom reflektovali jeho původní prostředí. Pochází totiž z tropických a subtropických oblastí Jižní a Střední Ameriky, takže suchem nebo nízkou teplotou mu radost opravdu neuděláte. Pokud však vše uděláte správně, dočkáte se bohatého kvetení, které vám bude dělat radost cca 3 týdny. A jaké zásady je třeba dodržovat, abyste byli úspěšní?

Zásady pěstování lopatkovce v domácnosti

Nejdříve je potřeba zvolit dobrý substrát. Nesmí být těžký, jinak nebudou kořeny lopatkovce prospívat. Nejlépe uděláte, pokud si ho namícháte sami. A co na něj použít? Není třeba nic složitého. Běžně si vystačíte s tím, co najdete doma:

  • Rašelinu,
  • humózní zeminu
  • a písek.
iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

A to nejlépe v poměru 2 : 1 : 1 : 1 : 1. V případě potřeby je možné si také pořídit hotovou univerzální půdní směs ve specializovaném obchodě. I tu však doporučujeme provzdušnit přidáním alespoň trochy písku.

Světelné podmínky ovlivňují kvetení

Druhou důležitou položkou je u lopatkovce světlo. I když ve své domovině roste přirozeně spíše na nižších úrovních tropických lesů a nevadí mu vegetování ve stínu, květů se v takovém případě dočkáte jen stěží. Proto doporučujeme v domácích podmínkách květináče umístit tam, kde je dostatek jasného a rozptýleného světla, což podporuje kvetení. Nejlepším řešením je pravděpodobně parapet východního okna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Teplota a vlhkost pro lopatkovec

Následující body spolu velmi úzce souvisí, takže je uvádíme společně jako třetí tip. Optimální teplota, při které se bude Spathiphyllum cítit pohodlně, se pohybuje v rozmezí 18–24 °C ve dne, a to v období jara a léta. Během zimních měsíců by měly hodnoty klesnou na a 16–20 °C. Kritické minimum, při kterém rostlina ještě zvládá přežít, je 15 °C. Nemělo by však trvat dlouho. Stejně důležitá je také vlhkost.

iZdroj fotografie: Pxfuel
Zdroj fotografie: Pxfuel

Lopatkovec je, jak jsme již řekli, tropickým zástupcem pokojovek, a proto potřebuje hodně vlhký vzduch. A to zejména v horkém období nebo ve chvíli, kdy stojí v blízkosti zdrojů tepla (kupříkladu ústředního topení). Pro udržení stálé vlhkosti je vhodné vedle květináče položit nádobu se štěrkem a vodou nebo nechat stát květináč přímo na keramzitu nebo jiném druhu hrubého štěrku.

Časté chyby při pěstování lopatkovce

Pamatujte si, že zálivková vlhkost by nikdy neměla stagnovat v kořenech. Nezbytným znamením pro další zavlažování je tedy úplné vyschnutí horní vrstvy zeminy. Přesušení se bát nemusíte. Pokud má lopatkovec vody nedostatek, svěsí listy. V období jarních a letních měsíců se také doporučuje tuto květinu systematicky rosit odstátou vodou a listy nejméně jednou měsíčně otřít vlhkou houbou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím rostlině usnadníte dýchání a zároveň také odstraníte všechny stopy prachu. A jak je to s hnojením? V ideálním případě dopřávejte lopatkovci během aktivního vegetačního období hnojení jednou až dvakrát týdně, a to prostřednictvím tekutých komplexních minerálních hnojiv. Ale neměli byste zapomínat ani na zimní měsíce. I tehdy totiž potřebuje tato květina přihnojit, postačí však jednou měsíčně. Pokud to dodržíte, bude vám kvést jako o závod.

Tip navíc: nejatraktivnější odrůdy

Záleží také na tom, jaký lopatkovec si pořídíte. Na světě existuje několik desítek druhů. A jak tedy sáhnout po tom správném? Zaměřte se na tuto pětici:

  • Spathiphyllum wallisii ‚Gemini‘ nebo ‚Variegata‘ (potěší navíc i panašovanými listy),
  • Spathiphyllum ‚Pearl Cupido‘ (hybrid),
  • Spathiphyllum floribundum ‚Chopin‘,
  • Spathiphyllum ‚Sweet Paco‘ (hybrid),
  • Spathiphyllum wallisii ‚Sensation‘.

Ty dokážou vykvést i úplným pěstitelským amatérům. A i když si za ně někdy připlatíte, jde rozhodně o sázku na jistotu.

Také doma pěstujete lopatkovec, nebo dáváte přednost jiným pokojovkám?

Hledáte spíše pokojovou rostlinu s léčivý účinky? Pak vsaďte na aloe vera, které se pěstuje opravdu snadno
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články