Jak udržet vánoční hvězdu naživu po celý rok: Jarní péče zajistí, že během Vánoc 2022 vykvete ještě půvabněji, než minulou zimu

Vánoční hvězda nemusí dekorovat domácnost jen sezónně. Pokud se o ni na jaře správně postaráte, vykvete vám příští rok znovu.

Zdroj fotografie: iStock, Pixabay

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), známý také jako vánoční hvězda nebo Poinsettia, obvykle zdobí české domácnosti jen na Vánoce a po skončení svátků končí v popelnici. Pokud však tuto krásnou rostlinu stále máte, protože vám učaroval unikátní tvar jejích listů a opravdu rychlý růst, pak se naučte, jak se o ni správně starat, aby vám na Vánoce opět vykvetla.

Na jaře vánoční hvězdu seřízněte

Ze všeho nejdříve proveďte zkrácení rostliny, a to přibližně o jednu třetinu. To ji donutí pouštět více výhonů, což celkově zatraktivní její vzhled. Dbejte také na její zálivku. Zejména v teplejších místnostech nesmí kořeny nikdy zaschnout, a to zvláště ve chvíli, kdy rostlina stojí na přímém slunci nebo u radiátoru.

Ovšem nesvědčí jí ani přelití. V takovém případě začnou její listy žloutnout a opadávat. Totéž se ovšem stane, pokud vánoční hvězdu zalijete studenou vodou z kohoutku. To tyto půvabné pokojovky opravdu nesnášejí.

Přesaďte ji do lepšího květináče

Vánoční hvězdy prodávané v obchodech se obvykle tísní v opravdu malých květináčích, aby na stole nebo na parapetu zabraly co nejméně místa. Krátkodobě v nich opravdu vydrží, ovšem na jaře je musí přesadit do propustného substrátu a větší nádoby. Na jeho dno vždy nasypte drenáž například z keramzitu (tím ochráníte kořeny proti přemokření).

Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení vánoční hvězdy

Aby vaše Poinsettia opravdu skvěle prospívala, měli byste do vody jednou měsíčně přidat výživu – používejte nejlépe minerální hnojivo s nízkým obsahem dusíku, jinak se může stát, že rostlina začne velmi brzy produkovat slabé a vytáhlé výhony, a to i přes to, že jinak bude mít světla dostatek. Mimochodem – těmto rostlinám se skvěle daří na rozptýleném světle, a naopak přímé sluneční světlo opravdu nesnáší.

Kde vánoční hvězdu uchovávat

Nejde o rostlinu tropických pralesů, mnohem lépe jí svědčí teploty mezi 15 °C a 22 ° C. V ideálním případě ji tedy na léto odneste do ložnice nebo na jiné chladnější místo. A dejte si pozor na průvan – i studený vítr z letní bouřky jí dokáže velmi ublížit. Z nachladnutí se vánoční hvězda vzpamatovává jen těžko.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak přivést vánoční hvězdu ke květu

Aby však vaše pokojová kráska vykvetla, potřebuje ke své spokojenosti ještě něco víc. Jde totiž o rostlinu tzv. krátkého dne, která vykvete jen ve chvíli, pokud nebude vystavena slunečnímu záření déle než 8-9 hodin denně. Od listopadu ji tedy okolo páté hodiny večerní zakryjte dvojitým kornoutem z papíru a odkryjte ji zase ráno.

Tento krok je bohužel nutný, protože jí vadí i světlo v místnosti nebo to od pouličních lamp. Pokud vše provádíte správně, začnou se do tří týdnů listeny vybarvovat a mezi nimi se zároveň objeví i drobná poupata. Poté ji už opět pěstujte běžným způsobem a uvidíte, jak krásná letos bude.

Jakými rostlinami si svůj byt na Vánoce zdobíte vy?

Pokud si chcete zopakovat péči o vánoční hvězdu v kostce, pak vyzkoušejte tohle video