Jak udržet vánoční hvězdu naživu po celý rok: Jarní péče zajistí, že během Vánoc 2022 vykvete ještě půvabněji, než minulou zimu

                   

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), známý také jako vánoční hvězda nebo Poinsettia, obvykle zdobí české domácnosti jen na Vánoce a po skončení svátků končí v popelnici. Pokud však tuto krásnou rostlinu stále máte, protože vám učaroval unikátní tvar jejích listů a opravdu rychlý růst, pak se naučte, jak se o ni správně starat, aby vám na Vánoce opět vykvetla.

Na jaře vánoční hvězdu seřízněte

Ze všeho nejdříve proveďte zkrácení rostliny, a to přibližně o jednu třetinu. To ji donutí pouštět více výhonů, což celkově zatraktivní její vzhled. Dbejte také na její zálivku. Zejména v teplejších místnostech nesmí kořeny nikdy zaschnout, a to zvláště ve chvíli, kdy rostlina stojí na přímém slunci nebo u radiátoru.

Ovšem nesvědčí jí ani přelití. V takovém případě začnou její listy žloutnout a opadávat. Totéž se ovšem stane, pokud vánoční hvězdu zalijete studenou vodou z kohoutku. To tyto půvabné pokojovky opravdu nesnášejí.

Přesaďte ji do lepšího květináče

Vánoční hvězdy prodávané v obchodech se obvykle tísní v opravdu malých květináčích, aby na stole nebo na parapetu zabraly co nejméně místa. Krátkodobě v nich opravdu vydrží, ovšem na jaře je musí přesadit do propustného substrátu a větší nádoby. Na jeho dno vždy nasypte drenáž například z keramzitu (tím ochráníte kořeny proti přemokření).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení vánoční hvězdy

Aby vaše Poinsettia opravdu skvěle prospívala, měli byste do vody jednou měsíčně přidat výživu – používejte nejlépe minerální hnojivo s nízkým obsahem dusíku, jinak se může stát, že rostlina začne velmi brzy produkovat slabé a vytáhlé výhony, a to i přes to, že jinak bude mít světla dostatek. Mimochodem – těmto rostlinám se skvěle daří na rozptýleném světle, a naopak přímé sluneční světlo opravdu nesnáší.

Kde vánoční hvězdu uchovávat

Nejde o rostlinu tropických pralesů, mnohem lépe jí svědčí teploty mezi 15 °C a 22 ° C. V ideálním případě ji tedy na léto odneste do ložnice nebo na jiné chladnější místo. A dejte si pozor na průvan – i studený vítr z letní bouřky jí dokáže velmi ublížit. Z nachladnutí se vánoční hvězda vzpamatovává jen těžko.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak přivést vánoční hvězdu ke květu

Aby však vaše pokojová kráska vykvetla, potřebuje ke své spokojenosti ještě něco víc. Jde totiž o rostlinu tzv. krátkého dne, která vykvete jen ve chvíli, pokud nebude vystavena slunečnímu záření déle než 8-9 hodin denně. Od listopadu ji tedy okolo páté hodiny večerní zakryjte dvojitým kornoutem z papíru a odkryjte ji zase ráno.

Tento krok je bohužel nutný, protože jí vadí i světlo v místnosti nebo to od pouličních lamp. Pokud vše provádíte správně, začnou se do tří týdnů listeny vybarvovat a mezi nimi se zároveň objeví i drobná poupata. Poté ji už opět pěstujte běžným způsobem a uvidíte, jak krásná letos bude.

Jakými rostlinami si svůj byt na Vánoce zdobíte vy?

Pokud si chcete zopakovat péči o vánoční hvězdu v kostce, pak vyzkoušejte tohle video
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články