Pořiďte si gardénii a provoňte svůj domov jasmínem. Musíte počítat s náročnější péčí, díky nám ji však zvládnete na jedničku

                   

Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) je rostlina původem z Číny, kde se pěstuje jako venkovní keř a může dorůst až jeden a půl metru do výšky. V našich podmínkách není vhodné ji mít venku, protože nesnáší mrazíky. Jde o poměrně náročnou květinu s mnoha požadavky, jak na prostředí, tak na zálivku a půdu. Za nelehkou péči se vám ale odmění nádhernými bílými květy s opojnou vůní jasmínu.  

Gardénie potřebuje hodně vlhka

Nejlepším substrátem pro tyto náročné krásky je směs listovky a rašeliny v poměru 1 : 1. Použít můžete také zeminu pro kyselomilné pokojové rostliny. Při jejím výběru dejte pozor na to, aby obsahovala co nejméně vápníku. Ten by se také neměl vyskytovat ve vodě, kterou užíváte na zalévání. Zálivku provádějte vždy tak, aby substrát nikdy nevyschnul, protože gardénie k životu potřebují hodně vlhkosti. Voda by měla být měkká a odstátá. Nejlepší volbou je použití té dešťové.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Ke správnému růstu gardénie potřebují také rosení. Dejte ale pozor, abyste rosičkou nezasáhli květy nebo poupata. Listy ale pokropte důkladně, protože využívají okolní vzdušné vlhkosti. Pokud byste je vystavili suchému vzduchu, mohly by opadat. Pomoci si můžete odpařovačem s vodou nebo oblázky v misce pod květináčem. Dostatečně vysoká vlhkost ve vzduchu je také výbornou prevencí proti sviluškám, které jsou významnými škůdci těchto rostlin. 

Důležitá je správná teplota

Gardénie od jara do podzimu potřebují stinnější prostředí, protože jsou náchylné ke spálení. Vyhovuje jim tedy rozptýlené světlo. S příchodem zimy jim však přímé sluneční paprsky svědčí. Zima je vhodným obdobím pro řez pro udržení kompaktního tvaru. Téměř po celý rok jim svědčí pokojová teplota. Na začátku jara je dejte do prostředí s teplotou okolo 16 °C, která zajistí správné nasazení květních poupat. Ideálním místem je tedy chladnější chodba nebo zimní zahrada.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Zima je čas pro množení

Množení gardénií provádějte na přelomu zimy a jara metodou řízkování. Postupujte takto:  

  • Oddělte ostrým nožem přibližně 10 cm vrcholových výhonů.
  • Ponořte řízky do růstového hormonu. 
  • Vsaďte řízky do vhodného substrátu (listovka a rašelina 1 : 1). 
  • Přikryjte květináče igelitovým sáčkem.

Mladé rostliny potřebují dostatek tepla a vlhka, nechte tedy květináč přikrytý do doby, než řízky řádně zakoření.  

A jakou pokojovou rostlinu máte nejraději vy?

Váš domov také provoní různé druhy citrusů. Už jste si je zkusili naroubovat?
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články