Kompletní průvodce péčí o klokaní kapradinu. Poroste jako o závod, oslní každou návštěvu a přežije cokoliv

                   

Klokaní kapradinu si u nás můžete pořídit spíše jako hnědovku (Microsorum diversifolium). Zaujme především svými listy, které jsou pro kapradiny spíše netypické – kožovité a hladké nebo s prohlubněmi na okrajích. A za co vděčí své přezdívce? V Austrálii jsou její dlouhé listy přirovnávány díky svému vzhledu právě k zadním nohám klokana. V domácnosti však tak velká obvykle nebývá.

Kapradiny pro pěstování v bytě

Tato pokojovka se dokáže přizpůsobit různým podmínkám v našich bytech, ale nejvhodnější je pro ni prostředí s vysokou úrovní vlhkosti. Pokud ji tedy chcete pěstovat běžně v domácnosti, postavte ji na misku s vlhčenými oblázky, nebo ji pravidelně roste. Ovšem lze ji pěstovat také epifyticky. Ve svém původním prostředí totiž často roste ve skalních trhlinách nebo v rozsochách stromů.

Nejlépe se jí daří na nepřímém světle (jde koneckonců o pralesní rostlinu). Snese sice i polostín, ale za žádných okolností naopak nemá ráda přímé slunce. A jaká je ideální teplota pro pěstování této rostliny? Pohybuje se minimálně okolo 15 °C, maximální hranice je pak uváděna 32 °C, ale tu využijete spíše při pěstování v terarijních vitrínách.

Vyžaduje neustále vlhkou zeminu

Pokud hnědovka něco nesnáší, pak je to rozhodně úplné přeschnutí. Z takového průšvihu by se vzpamatovávala jen těžko. Ovšem neocení ani často přemokřený kořenový bal, proto jí vždy poskytujte jen tolik vody, abyste udrželi dostatečnou půdní vlhkost. Žádné extrémy jí nesvědčí. Klíčem k úspěchu při dodávání toho správného množství vody je správné schéma zálivky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Doporučujeme ji proto zalévat jednou týdně opravdu důkladně a v dalších dnech jí podle potřeby dodávejte závlahu již jen mírně, a to vždy, když je horní vrstva půdy vyschlá. Pomůže také aplikace silné vrstvy mulče z jehličí nebo slámy, která pomáhá udržet vlhkost v půdě. Je to stejné jako u mulčování na zahradě.

Jak na přesazování hnědovky

Tento druh kapradiny za všech okolností preferuje kyselou, přitom však velmi dobře propustnou zeminu. U mladších rostlin je přesazování doporučeno každý rok, u těch starších postačí výměna zeminy jednou za 3 až 4 roky. A kdy přesazovat? Nejlepšími obdobími pro tuto činnost jsou jaro a podzim.

A jaké oblíbené pokojové rostliny máte vy?

Naučte se pěstovat pokojové kapradiny jakéhokoliv druhu a vzhledu společně s odborníkem
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články