Pěstování neomezených zásob citronů a mandarinek z pecky koupeného ovoce je jednodušší, než se zdá

                   

Je to opravdu jednoduché. Stačí si jen pořídit pořádně šťavnatý plod, vyjmout z něj zdravě vypadající semínko a to svěřit půdě. Ale bude se mu u nás vůbec dařit? A co bohatá nálož plodů? Zjistěte, jaké jsou podmínky pěstování citrusů v našich domácnostech a na co se při troše štěstí můžete těšit. Budete příjemně překvapeni.

Jen semínka a nic víc, musíte se ale obrnit trpělivostí

Chcete si vypěstovat vlastní citrus úplně od kolébky? Pak si pořiďte v obchodě bioplody (semínka z nich mají lepší klíčivost), semínka očistěte od dužiny, lehce navlhčete a zasaďte do květináče naplněného obyčejnou zeminou pro pokojové rostliny. Ta by měla sahat asi 3 cm pod okraj. Substrát navlhčete a přes květináč přetáhněte fólií. Nezapomeňte do ní prorazit několik otvorů kvůli přístupu vzduchu a vše postavte na místo s dostatkem světla a tepla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je vše v pořádku, objeví se první klíček asi po dvou týdnech. Teprve teď je čas na sundání fólie. Mladý citrus zalévejte střídmě, ovšem pozor, nesmí nikdy vyschnout. Jakmile rostlinka vyroste dostatečně, přemístěte ji do většího květináče. Ale opatrně, abyste nepoškodili kořenový bal. To by ji mohlo zahubit.

Když chcete, aby vaše citrusy plodily

V takovém případě je běžné pořídit si přibližně tři roky starý stromek, který bude v domácích podmínkách poskytovat úrodu během několika málo let. Citrusy bez rozdílu potřebují hodně světla, pravidelnou zálivku a dobrou drenáž, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Spodní část květináče vysypte proto kamínky nebo keramzitem. Tyto stromky jsou již roubované, takže při správné péči se plodů dočkáte brzy.

iZdroj fotografie: Freepik

U rostlin ze semínka však obvykle na plody čekáme marně (byť výjimky se najdou). Jsou jen zelenou dekorací, nikoli dárci chutných plodů (i ty, které se výjimečně objeví, nebývají bohužel nijak zvlášť chutné). Pusťte se proto do roubování. Stačí vám jen větvička od zkušenějšího pěstitele a trocha šikovnosti. Pokud se na to však necítíte, nic se neděje, budete mít zkrátka doma nádhernou živou dekoraci, jež osvěží vzduch a potěší svým vzhledem. A to rozhodně není málo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články