Pěstování neomezených zásob citrónů v bytě či domě. Je to jednodušší, než se zdá

                   

První kroky při pěstování těchto citrusů jsou snadné. Stačí si vybrat v oddělení ovoce a zeleniny vhodný plod, ten donést domů a nejsilnější semínka z jeho útrob svěřit běžné zemině pro pokojové rostliny. Abyste se však dočkali mladých rostlin a později i plodů, musíte citroníkům připravit vhodné podmínky k růstu a vývoji.

Dostatek vláhy je absolutní základ

Semínka nesmí nikdy vyschnout. Neodkládejte je proto nikdy stranou a místo toho je okamžitě po vyjmutí z plodu citronu zasaďte. Předem si připravte vhodnou zeminu. Tu je nutné důkladně provlhčit (ale pozor, aby vám nevznikla „bahenní polévka“) – prolévejte ji vodou tak dlouho, dokud nezačne ta přebytečná odtékat. Následně ji nasypte do květináče a to tak, aby od okraje zůstalo asi 2,5 cm volného místa.

iZdroj fotografie: Unsplash

Semínka zasaďte do hloubky 1 až 1,5 centimetru. Ještě jednou se přesvědčte, že je zemina dostatečně vlhká. Květináč umístěte na parapet (potřebuje světlo, teplo a vlhko). Pokud je to nutné, přetáhněte jeho povrch plastovou fólií, do které jste předtím prorazili několik otvorů. To je třeba kvůli cirkulaci vzduchu. Rostlinkám tak vytváříte vlastně malé skleníčky. Použití fólie ovšem není nutné – záleží na okolních podmínkách.

Kdy se dočkáte prvních rostlinek?

Délka klíčení je velmi individuální. Semena nesmí během této doby (ani později) nikdy vyschnout. Při zachování optimálních podmínek se povrch v květináči začne nadzvedávat asi po dvou týdnech a brzy se objeví i první lístky. Nejpozději v této době postupně odstraňujte folii (zpočátku ji jen o něco více odhrňte, aby se semenáčky stihly aklimatizovat), aby nebránila rašícímu životu v růstu. Stále dbejte na dostatek světla a tepla.

iZdroj fotografie: Pxhere

Bez roubování se na chutné plody netěšte

Citroníky samozřejmě můžete pěstovat jen jako dekorativní pokojové rostliny. Ovšem chcete-li se těšit také z jejich plodů, pak je nutné přibližně pětileté sazenice osadit vhodným roubem. Ten musí pocházet z plodící rostliny (poptejte se u pěstitelů). A jak na to? Roub se 3-4 pupeny vložte do rozštěpu na kmínku. Ten vytvoříte tak, že svůj stromek seříznete asi na 30 cm výšky a do středu kmenu uděláte kolmý zářez. Roub připevněte speciální páskou a podle potřeby zalijte štěpařským voskem (není nutné). Dále rostlinu pěstujte stejně jako doposud a brzy se dočkáte plodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články