Jak zařídit, aby se pokojovky dožily vysokého věku? „Vryjte si do paměti tyto nesmrtelné fígle“ radí floristka z místního květinářství

Pokud chcete, aby se vaše pokojové rostliny dožívaly co nejvyššího věku, držte se těchto tipů a triků. Uvidíte, že budou bujně růst a bohatě kvést.

Zdroj fotografie: iStock

Péče o pokojové rostliny je občas poněkud ošemetnou záležitostí. Někdy se může stát, že i když dodržíte veškeré zásady jejich pěstování, pokojovka chřadne a vy nevíte, jak jí pomoct. Příčina této patálie přitom může být naprosto triviální. Většinou se jedná o to, že květinu omylem přelijete nebo ji vystavíte průvanu. Nemusíte se ovšem ničeho obávat. S těmito tipy a triky vše napravíte.

Zorientujte se ve světových stranách

Nejprve se musíte ujistit, zda máte své zelené svěřence umístěné na správném stanovišti. Každá rostlina má totiž jiné nároky na světlo. Obecně platí několik pravidel.

 1. Teplomilným druhům, jako je např. ibišek, se bude dařit u okna orientovaného na jih.
 2. Severní parapet je vhodný pro rostliny, které dobře snáší stín. Patří sem např. břečťan.
 3. Na západě vám budou prosperovat kvetoucí letničky, fuchsie a voskovky.
 4. Východní okna vyhovují kapradinám a orchidejím.

Opatrně se zálivkou a hnojením

Druhá problematika se týká zálivky. S tou se pojí těchto pár zásad:

 • méně je vždy více (rostliny lépe snáší krátkodobé sucho než přemokření substrátu),
 • optimální frekvence zalévání je jednou týdně (v horkých dnech pak dvakrát),
 • pokud si nejste jistí, jestli rostlinu zalít, strčte prst do substrátu (zjistíte tak vlhkost),
 • zálivku provádějte spíše do podmisky květináče než na povrch zeminy (nedojde tak k přelití).
Zdroj fotografie: Depositphotos

Každá pokojovka potřebuje jednou za čas pohnojit. U této činnosti ovšem musíte dbát na to, abyste dodrželi doporučenou dávku. Ta je vždy uvedená na příbalovém letáku. Ve vegetačním období hnojte dvakrát do měsíce. V zimních měsících hnojiva aplikujte maximálně jednou za čtyři týdny, nejlépe vůbec.

Proč rostliny žloutnou a chřadnou

Dodržujete všechny zmíněné zásady a rostlina vám i tak chřadne? Příznaky, příčiny a možná řešení jsou následující.

 1. Žloutnutí či hnědnutí listů: nedopatřením jste aplikovali příliš velké množství zálivky nebo hnojiva. V obou případech proveďte očistu kořenů a přesazení do nového substrátu.
 2. Opad listů: je způsobený nedostatkem vody a světla. Rostlinku tedy zalijte a umístěte ji ke vhodnému oknu. Možný je také šok při přechodu z venkovního do vnitřního prostředí. Pomůže střídmá zálivka a ochrana před průvanem.
 3. Spálené listy: jsou následkem úpalu. Pokojovku ochraňte před přímými slunečními paprsky.

Opad, žloutnutí, hnědnutí, a navíc barevné skvrny mohou mít na svědomí také škůdci a houbové patogeny. Ty se na pokojovkách mohou objevovat z mnoha důvodů. Většinou se jedná o náchylnost rostliny (způsobenou špatnými podmínkami) nebo obrovský apetit škodlivého organismu. Veškeré škůdcovské aktivity můžete zastavit postřikem k tomu určeným.

Jaké druhy pokojových rostlin doma máte?

Usadil se na vašich pokojovkách prach? Je načase je pořádně vyčistit