Pěstování vlastního ananasu v květináči. Stačí dodržet tyto rady a ananasovník bude plodit o sto šest

                   

Ananasovník chocholatý (Ananas comosus) je mezi pěstiteli exotických rostlin velmi oblíbený. Můžete ho znát také jako ananas chocholatý a patří mezi pantropické rostliny z čeledi broméliovitých (Bromeliaceae). Pochází z tropické Jižní Ameriky – a to bychom měli vzít v úvahu i při jeho pěstování. Celoročně se spokojí s pokojovou teplotou, takže jde o ideálního společníka i do panelákových bytů. Ovšem chcete-li mít ananasovníky opravdu krásné a plodící, musíte dodržet ještě několik dalších zásad.

Světlo a teplo jsou nejdůležitějšími prvky

Ananas je přímo zbožňuje – bez nadsázky. Bude-li mít dostatek slunečních paprsků a celoročně vhodnou teplotou (v létě mezi 25-28 °C, v zimě pak mezi 22-24 °C), můžete se po dvou letech dočkat dokonce i plodů! V žádném případě není nutné tuto rostlinu přistiňovat. A nevadí jí ani suchý vzduch – rosení ocení jen v opravdu horkých letních dnech (vždy ve večerních hodinách, jinak hrozí popálení listů od sluníčka – kapky vody totiž fungují jako lupa).

iZdroj fotografie: PxHere

Během léta je vhodné ananas letnit, ovšem na noc ho vždy přeneste domů. Příliš nízké teploty totiž brzdí jeho vývoj a samozřejmě i vznik a dozrávání plodů. V zimě pak doporučujeme rostlinku ananasu přisvětlovat přibližně 10 hodin denně – koneckonců, jde o zeleň tropickou a absence slunečního svitu na ni má velmi negativní vliv.

Nezapomínejte ani na správnou zálivku a hnojení

I když je ananas milovníkem slunce a patří mezi bromelie, sucho mu příliš nesvědčí. Zalévejte ho proto odstátou teplou vodou (nejlépe o teplotě 30-35 °C) a dbejte na to, aby byla zemina vždy vlhká. V zimě pak zálivku omezte a v žádném případě listy ananasu neroste. V opačném případě hrozí vznik nebezpečné hniloby nebo nežádoucí podchlazení. A společně se zálivkou také aplikujte správné hnojení.

iZdroj fotografie: PxHere

A co použít? Nejlepší je infuze z hnoje. Kbelík naplňte asi z jedné třetiny hnojem a dolijte vodou. Nechte dva týdny pod pokličkou louhovat. Během prvních 4-5 dnů obsah každý den zamíchejte, později už není tato procedura třeba. Po uplynutí uvedené doby výluh sceďte a a nařeďte. Během vegetační sezóny s ním ananasovník zalévejte 2x do měsíce. Jakmile se ovšem objeví stonek s květem, dopřejte svému svěřenci raději komplexní minerální hnojivo určené pro podporu plodů (s mikroelementy). Zvýšíte tak své šance na úspěšný vývoj a dozrání plodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články