Plíseň se v květináči už neobjeví, pomůže obyčejný stroužek česneku

Česnek má skvěle antifungicidní vlastnosti a skvěle vám proto pomůže proti plísní v květináči – stačí ho jen jednoduše zasadit.

Jak na plíseň v květináči: Kombinace vody se sodou vám skvěle pomůže i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez ohledu na to, jak dobře se o rostliny starám, se mi v květináčích občas objeví nevítaná plíseň. Při výskytu tohoto problému však není třeba panikařit, protože jej lze rychle vyřešit, jak jsem zjistila na webu Důmazahrada.

Řešení problému s plísní

Plíseň se obvykle objevuje během podzimních a zimních měsíců, kdy se v interiéru zvyšuje vlhkost, uvádí web Prima-receptář. Může se také objevit, pokud je půda příliš vlhká. Prvním krokem v boji proti plísním v květináčích je odstranění vrchní vrstvy zeminy, protože ta již není vhodná pro další použití. Je jednodušší a bezpečnější ji zlikvidovat. Zbývající zeminu v květináčích je třeba nakypřit a přidat novou vrstvu.

Proti plísni pomůže česnek

Tím se však plísně nezbavíte. Nemusíte však hned chodit do obchodu pro chemické prostředky. Stejně účinná může být i volba přírodní alternativy s použitím ingrediencí, které určitě najdete ve své kuchyni. Jednou z takových ingrediencí je obyčejný česnek. „Jeden stroužek česneku obvykle stačí na průměrně velký květináč,“ napsala nám paní Marcela N. z Frýdlantu.

Chytrý trik, jak uchovat česnek čerstvý, stačí ho opálit iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud vás během zimních měsíců trápí plíseň v květináči, pak proti ní zakročte včas a „zasaďte“ ke svým pokojovkám česnek

„A jeho použití není těžké. Oloupejte a nakrájejte stroužek česneku na malé kousky a vložte je do půdy. Během několika hodin začne plíseň mizet a nezanechá po sobě žádné stopy.“ Podobně lze použít i skořici. Stačí ji nasypat na zeminu v květináčích. Toto přírodní koření má antimikrobiální vlastnosti, takže růst bílého povlaku velmi účinně potlačuje. A určitě nezapomeňte ani na pravidelné větrání bytu – jeho výhody jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.

Výhody přírodních prostředků

A proč dávat přednost právě tomuto přírodnímu řešení, když je na trhu tolik dostupných protiplísňových řešení? Já osobně dávám přednost česneku nebo skořici z těchto důvodů:

  • Přírodní prostředky, jako je česnek a skořice, jsou šetrné k životnímu prostředí a nepoškozují ho.
  • Tyto ingredience jsou cenově výhodné a snadno dostupné.
  • Také bývají šetrné k rostlinám a zajišťují jejich zdravý růst.
  • Česnek a skořici lze navíc použít pro různé druhy rostlin, což z nich činí univerzální řešení pro dům i zahradu.
Jak odstranit plíseň v květináči s rostlinami iZdroj fotografie: Depositphotos
Česnek má skvěle antifungicidní vlastnosti a skvěle vám proto pomůže proti plísní v květináči – stačí ho jen zasadit

Místo spoléhání se na potenciálně škodlivé chemické látky proto zvažte použití přírodních prostředků, jako je česnek a skořice. Tyto základní kuchyňské prostředky jsou nejen účinné, ale také bezpečné pro vaše rostliny a životní prostředí. S trochou péče a těmito jednoduchými prostředky můžete udržet květináče bez plísní a rostliny v dobrém stavu. Více jsme o tomto tématu na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři napsali zde.

Jaké jsou vaše triky při boj s plísní v květináči?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články