V místech s nedostatkem slunečního svitu se bude dařit rostlinám, které nás sice většinou nepotěší svými květy, ale krása jejich zelených listů nám barevné kvítky vynahradí.
Květiny v bytě jsou prospěšné nejen kvůli svému vzhledu, ale dokáží také provonět a vyčistit vzduch. Které květiny se tedy hodí do tmavých zákoutí našich domovů?
Kalátea
Objemné listy, zajímavě žilkované tmavými a světlými odstíny zelené, rostou na tenkých stoncích ve velkém trsu. Ve spodní části listu najdeme hnědorůžové zbarvení. Tato rostlina pochází z Brazílie, je tedy zvyklá na teplé a vlhké klima. Teploty v místnosti by neměly klesat pod 16°C. Nejlépe se jí daří v polostínu. Na přímém slunci, například na okenním parapetu, by byl její konec velmi rychlý.
Difenbachie
Tato pokojovka, česky mramornatka, je nenáročná rostlina, které se v bytech dobře daří. Dorůstá výšky až metr a půl. Když se nám časem její listy znelíbí, protože už působí staře a omšele, snadno její krásu obnovíme. Ostříháme celou květinu asi 10cm nad substrátem. Difenbachie začne vytvářet nové listy. Několik ustřižených listů můžeme nechat zakořenit a zasadit je. Tím si namnožíme nové rostlinky. Světla jí stačí trochu, přímé slunce jí ubližuje.
Filodendrony
Původní poddruhy filodendronů mají listy podobné palmovým, jako například Philodendron elegans. Dalším oblíbeným poddruhem je Philodendron scandens, který má listy ve tvaru srdce. Naše babičky mu přezdívaly „blázen“, protože i přes malou péči roste někdy až zběsilou rychlostí. Má rád polostín, a pokud ho budete dostatečně zalévat, za krátký čas promění váš byt v malou džungli.
Zelenec chocholatý
Chlorophytum comosum, někdy nazýván také zelenec pestrolistý, je velmi nenáročná a na pohled příjemná pokojová rostlina, která umí i kvést. Podobně jako další zeleň v bytě čistí vzduch a ničí toxické látky ve vzduchu. Vytváří šlahouny, na kterých kvetou drobné bílé kvítky. Ty mají později snahu zakořenit. Tyto dceřinné rostlinky tedy můžeme nově zasadit. Rostlinu situujeme do polostínu a pravidelně zaléváme.
Dracéna
Tato rostlinka vás zaujme díky svému exotickému vzhledu, podobnému palmám. Nejčastějšími poddruhy v našich domácnostech jsou Dracaena marginata a Dracaena fragrans. Dracény zaléváme opatrně – zálivka by měla být dostatečná, půda vlhká, v misce pod květináčem by ale neměla stát voda – kořeny jsou citlivé na uhnívání.