Trápí vás stres, deprese nebo špatný spánek? Pořízení těch správných rostlin vaše problémy sfoukne jako svíčku

                   

Pokojové rostliny nemají v domácnostech pouze estetickou funkci. Přinášejí totiž do interiérů svěžest a mohou mít obrovský vliv na naši náladu, vnímání okolí a kvalitu spánku. Ať už jde tedy o pokojovku zelenou či kvetoucí, každý z nás by doma alespoň jednu měl mít. Zkuste např. některý z těchto uvedených čtyř druhů.

Květy chryzantémy dokážou divy

Chryzantéma neboli čínská astra (Chrysanthemum) je překrásná rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) s květy nejrůznějších barev. A právě díky okouzlujícímu zbarvení svých generativních orgánů má schopnost ovlivňovat naši náladu. Působí tak proti stresu, úzkosti, depresím a smutku. Některé druhy chryzantém navíc příjemně voní, což jejich účinek na náš organismu posiluje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tchynin jazyk vám dodá energii

Tchynin jazyk (Sansevieria) je naprosto nenáročná pokojovka příznivě ovlivňující produktivitu a koncentraci svého pěstitele. Navíc mu dodává elán, nadšení, spokojenost a velké množství energie. K životu tato rostlina potřebuje:

  • mírnou zálivku,
  • rozptýlené světlo či polostín,
  • teploty pohybující se okolo 15–25 °C
  • a hnojení tekutými hnojivy jednou za měsíc.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Na kreativitu má vliv jícnovka

Jícnovka (Eustoma) je rostlina, kterou lze pěstovat v domácích i venkovních prostorách. Jedná se o jednoletku určenou zejména k řezu. V bytě se jí nejlépe daří blízko radiátoru, jelikož nesnáší nadměrné vlhko. Jak živé, tak řezané květiny mají pozitivní vliv na:

  • kreativní myšlení,
  • schopnost řešit problémy,
  • štěstí
  • a svobodomyslnost.
iZdroj fotografie: Pixabay

Jasmín vám přinese sladké sny

Jasmín (Jasminum) je rostlina, která by neměla chybět v žádné ložnici. Jeho sněhobílé květy totiž vydávají intenzivní vůni, která má sedativní účinky, a tak příznivě ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Dále má schopnost zbavit svého pěstitele úzkosti, deprese a stresu a jiných duševních onemocnění.

Máte některou z těchto rostlin doma? Pokud ano, kterou?

I když se nejedná o pokojovku, velký vliv na naše zdraví má i měsíček lékařský. Objevte jeho léčivou sílu i vy
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články