Pokojovky vhodné do stínu pro oživení temných koutů. 12 tipů na osvědčenou klasiku i neotřelé hity roku 2022

                   

Jestliže váháte nad tím, jaké rostliny se vyplatí pěstovat na stinném či polostinném místě, aniž by jakkoliv strádaly, udělejte si v této otázce jednou provždy jasno. I když nepopíráme, že tyto podmínky výrazně snižují počet rostlin na výběr, přesto je možné najít řadu vhodných adeptů. Naučte se, jak vybrat tu správnou rostlinu a účinně tak snižte pravděpodobnost výskytu nejrůznějších škůdců a chorob.

Pokojové rostliny vhodné do stínu

Ovšem ještě předtím, než přistoupíme ke konkrétním tipům, je třeba si určit, co to vlastně ty špatné světelné podmínky jsou. Perfektně vám pomůže orientace oken ve vašich pokojích. A to takto.

  • Okna orientovaná na jih zajistí příznivé světelné podmínky.
  • Místnosti orientované na východ nebo západ disponují spíše středně výhodnými světelnými podmínkami.
  • A v místnostech orientovaných na sever jsou špatné světelné podmínky prakticky vždy.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Alokázie si poradí i se stínem

Alokázie alias Alocasia sanderiana je okrasná rostlina původem z jihovýchodní Asie. Díky svým nápadným, vzorovaným listům se může stát opravdu zvláštní živou bytovou dekorací. Je skvělou volbou pro méně světlé domácnosti, protože nedostatek slunce jí nevadí. Celoročně pak preferuje teploty nad 20 stupňů, v zimě pokud možno o něco nižší, ale v místnosti, kde ji pěstujete, nikdy nesmí být chladněji než 17 stupňů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Do stínu se hodí i kapradiny

Ledviník (Nephrolepis exaltata) je kapradina s původním výskytem v tropech. Tento rod zahrnuje asi 30 druhů z nichž nejčastější je květinářstvích k vidění právě Nephrolepis exaltata. Nedostatek světla mu nevadí a jak bonus také patří mezi detoxikační pokojové rostliny, protože vám skvěle vyčistí vzduch v místnosti. Suché byty mu nevadí, ovšem v zimě je vhodné jednou týdně postříkat listy vodou, což zabrání jejich osychání.

Kořenokvětka poroste opravdu všude

Kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior) pochází z Japonska. Někdy se jí říká také list kukuřice, protože přesně tak vypadá. Je známá jako vcelku nenáročná pokojová rostlina. Obvykle mívá jednobarevné zelené listy, ovšem na trhu jsou k dostání i ty panašované. Ty však musíte pěstovat na světle, jinak o své unikátní zbarvení přijdou. A odkud získala svůj zvláštní název? Je to opravdu díky její květům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty jsou totiž purpurově hnědé a hvězdicovité a vyvíjející se opravdu blízko země. Mnohdy tedy méně pozorným pěstitelům jejich přítomnost unikne. Jinak je však kořenokvětka vcelku nenáročná. Vydrží kratší období sucha a chladu, ale nevadí jí ani průvan. Anglické pojmenování pro tuto rostlinu je Cast-Iron Plant, což odkazuje na její mimořádnou houževnatost a dobrou odolnost. Jejím pořízením tak rozhodně neprohloupíte.

Zamioculcas snese i minimální péči

Naším dalším tipem je kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia). Nesmíte si ho však splést se zamií (Zamia), česky též keják, která je na péči o něco náročnější. Pokud však máte doma pravý kulkas, pak se o něj nebudete muset téměř vůbec starat. Patří totiž do rodu cykasů a v jeho původním místě výskytu se pravidelně střídá vlhké období a sucho. To velmi účinně proměnilo jeho kořenový systém.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ten dokáže po velmi dlouhé měsíce efektivně uchovávat vodu v hlízách. Potěší vás také, že se cítí se dobře při běžné pokojové teplotě. Ovšem na chodbu ho raději nedávejte, nemá totiž rád studený průvan. A pokud něco opravdu nesnáší, pak je to přelévání. Mnohem raději bude strádat suchem, než aby se musel potýkat s nadbytkem vody. Při přesazování proto dbejte i na dostatečně propustný substrát a vysokou vrstvu drenáže na dně květináče.

Philodendron se může plazit po skříních

Filodendron plazivý (Philodendron scandens), lidově zvaný „filouš“, je stálicí snad v každé domácnosti milovníka pokojové zeleně. Dokáže totiž potěšit oko svými srdčitými listy, a navíc je to rychle rostoucí liána pocházející ze Střední Ameriky. Potěší vás především její rychlý růst (až 60-90 cm za rok) a také to, že se jí daří i na na stinných a polostinných místech. Jen před přímými paprsky slunce ji musíte ochránit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Lopatkovec skvěle vyčistí vzduch

Mezi stínomilné rostliny patří i lopatkovec (Spathiphyllum). V obchodech jsou aktuálně k vidění především atraktivní kultivary Spathiphyllum ‚Pearl Cupido‘ (hybrid) a Spathiphyllum wallisii ‚Sensation‘, ovšem nezklamou vás ani úplně původní druhy. Pochází z Kolumbie a Venezuely a v našich podmínkách kvete obvykle od března do září. Skvěle se hodí do místností, kde je relativně málo světla.

Ovšem nejlépe se bude vždy cítit v polostínu, kde vám ochotně vykvete. Jeho velkou výhodou je fakt, že jeho přítomnost v místnosti vede ke snížení obsahu oxidu uhličitého ve vzduchu. Ovšem ovzduší umí zbavit i dalších škodlivých látek. Mezi další atraktivní kultivary v obchodech patří:

  • Spathiphyllum floribundum ‚Chopin‘
  • Spathiphyllum wallisii ‚Gemini‘ nebo ‚Variegata‘
  • Spathiphyllum ‚Sweet Paco‘ (hybrid)
iZdroj fotografie: Depositphotos

Krabí květ se také obejde bez slunce

Aglaonema (Aglaonema sp.) pochází z jihovýchodní Asie. Říká se jí také krabí květ a je to oblíbená listová okrasná rostlina snad v celé Evropě i USA. Dobře se vyvíjí i v tmavších místnostech, krásně vypadá a jako bonus také čistí vzduch. Ne nadarmo je jednou z významných pokojových rostlin zahrnutých ve studii NASA nazvané „Improving Air with Plants“, která doporučila lidem po celém světě ty nejlepší rostliny do ložnice.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další pokojové rostliny do stínu

Nevybrali jste si z naší nabídky? Pak se seznamte s dalšími druhy, vhodnými do stínu. Jde například o žumen (Cissus alata), voskovku (Hoya), poděnku pruhovanou (Tradescantia zebrina) nebo známý tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica nebo druh Sansevieria trifasciata). Ale vsadit můžete i na zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum) – ovšem pozor, vždy jen na zelenou verzi. Ta panašovaná by totiž ve stínu neprospívala.

A jaké pokojové rostliny na místech s nedostatkem světla pěstujete vy?

Nemáte na své pokojové rostliny dostatek času? Seznamte se s těmi, které mnoho péče nepotřebují
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články