11 rostlin pro ty, kteří zapomínají svou zeleň zalévat. Tyto si s přísušky bez potíží poradí

                   

Sníte o domácí džungli, ale víte, že vám pracovní povinnosti nedovolují se o ni příliš starat? Nevadí. Máme pro vás 11 rostlin, které jsou ideální pro začínající pěstitele, kteří si ještě ne vždy dokážou ohlídat jejich zálivku, hnojení a další aspekty péče. Zkrátka a dobře – tyto druhy přežijí i to největší lajdáctví, a přesto zůstanou krásné.

Lopatkovec si o vodu řekne

Rostlina spathiphyllum (Spathiphyllum wallisii) alias lopatkovec je známá tím, že kvete od jara do léta a její květy jsou atraktivní ozdobou bytu i několik týdnů. Jejich délka dosahuje 15 cm a výška celé rostliny obvykle nepřesahuje 0,5 m. Potřebuje nepříliš intenzivní osvětlení a vysokou vlhkost, což zajistí miska s vlhkými oblázky. Zálivka stačí jednou týdně. A pokud má lopatkovec vody málo, jednoduše svěsí listy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Monstera si tvoří zásoby

Monstera (Monstera deliciosa) je liána patřící do čeledi Araceae. Přirozeně se vyskytuje v tropických lesích Mexika, Kostariky a Panamy. Ve volné přírodě šplhá po kmenech stromů, doma jí postačí vhodná opora. Kromě občasné zálivky potřebuje jen pravidelné otírání listů od prachu a hnojení.

Filodedron se zelená neustále

Filodendrony (Filodendron) jsou také rostliny s minimálními nároky. Nevyžadují příliš světla a bude se jim dařit v místnosti s oknem na východ nebo západ. Je třeba také dbát na to, aby teplota nikdy neklesla pod 12 °C. Dopřávejte jim také hnojení – skvěle se hodí minerální hnojiva pro zelené rostliny.

Pokojová dracéna přísušky snese

Dracaena (Dracaena fragrans) je kmenotvorný druh, dorůstající výšky až 1,5 m. Tato rostlina poměrně dobře snáší běžné pěstební podmínky, které panují v bytě – stačí jí jen dostatečně vysoká vzdušná vlhkost. Zálivka jí postačí až tehdy, když substrát zcela vyschne (doporučujeme kontrolovat špejlí).

iZdroj fotografie: Pixabay

Echmea patří k odolným broméliím

Echmea nádherná (Aechmea fasciata) pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky a je příbuzná ananasu. Její nádherné květy vyrůstající ze středu listové růžice je možné obdivovat i několik měsíců. Na vodu náročná není, pro svou spokojenost potřebuje ještě místo s rozptýleným světlem. Skvěle se jí však daří i na přímém slunci.

Léčivá aloe je nenáročná

Aloe pravá (Aloe Vera, syn. Aloe barbadensis) je sukulent s léčivými vlastnostmi. Ovšem pomáhá i v domácnosti – například čistí vzduch od škodlivin a v noci vyrábí kyslík prostým pohlcováním oxidu uhličitého. Vytváří husté a masité listy, které jí slouží jako zásobárna vody. Preferuje slunné stanoviště a poměrně vysokou pokojovou teplotu. Miluje hnojivo bohaté na draslík.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pilea přinese do domu peníze

Pilea (Pilea peperomioides) pochází z jihozápadní Číny a do domácnosti prý nosí bohatství, protože její listy vypadají jako mince. Dorůstá do 30 cm výšky a velmi dobře snáší zanedbávání. Preferuje jasné sluneční světlo (ale ne polední úpal), mírnou zálivku a pravidelné přihnojování. Skvěle se jí daří i v kancelářích.

Tchynin jazyk je také nenáročný

Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata) je velmi krásná hrnková květina se vzpřímenými, tmavě zelenými listy. Tato rostlina je vůči špatné péči extrémně tolerantní. Má ráda světlou polohu a mírnou teplotu, nic víc nepotřebuje. Nevyžaduje časté zalévání, mnohem více jí škodí přelévání, které vede k hnilobě.

Dieffenbachie je nenáročná, ale jedovatá

Dieffenbachie (Dieffenbachia seguine) vyniká mezi ostatními pokojovkami především svou barvou. Listy jsou panašované a odpařují hodně vody, čímž zvlhčují vzduch okolo sebe. Preferuje lehkou půdu, jen velmi mírnou zálivku a přihnojování hnojivy určenými pro zelené hrnkové rostliny. Je však jedovatá, tak před ní chraňte děti i zvířata.

iZdroj fotografie: Pexels

Zelenec vytváří efektní závěsy

Zelenec (Chlorophytum) je jednou z nejoblíbenějších hrnkových rostlin v našich domácnostech. Snadno se přizpůsobí prakticky jakýmkoli podmínkám, snáší špatné osvětlení a nevadí mu ani výrazné zanedbávání. Za dobrých podmínek rychle roste a vyplatí se ho také chránit před prudkým sluncem. Poté vytváří velmi dekorativní převislé výhony, na kterých se v létě objevují půvabné bílé květy.

Zamioculcas toho příliš nepotřebuje

Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) je oblíbený díky extrémně snadnému pěstování. Lze ho umístit i do zastíněných míst a jeho tmavě zelené dužnaté listy se stanou nádhernou dekorací jakéhokoliv prostoru. Čistí vzduch v kanceláři a nevyžaduje intenzivní hnojení ani zavlažování. Nadbytek vody mu spíše škodí.

A které nenáročné pokojové rostliny pěstujete u sebe doma vy?

Naučte se, jak pěstovat Aloe vera, a zjistěte vše o přesazování, rozmnožování atd.
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články