Pokojovky „čarodějky“, které podle feng-šuej přinášejí štěstí do domova a chrání rodinu

                   

Mnoho z nás si život bez pokojových rostlin nedokáže představit. Zkrášlují náš interiér, některé z nich se dají využít v gastronomii nebo čistí vzduch, který dýcháme, od nejrůznějších škodlivých látek. Vybrané pokojovky mají ovšem podle čínského tradičního umění známého jako feng-šuej mnohem zajímavější a nevšednější funkci. Přikládá jim schopnosti spočívající k přilákání štěstí a finančního blahobytu do našich domácností.

Každý list navíc znamená úspěch

Podle feng-šuej je nesmírně důležité, abyste doma měli alespoň jednu tlustici vejčitou (Crassula ovata). Tato pokojovka je symbolem bohatství už od pohledu. Její listy jsou totiž svým tvarem nápadně podobné mincím. Abyste se ovšem finančního blahobytu dočkali, je třeba, abyste tlustici umístili do jihovýchodního rohu svého obydlí.

Jelikož se jedná o sukulentní rostlinu, její pěstování je opravdu snadné. Vyhovují jí světlá stanoviště a vydatná zálivka vždy po vyschnutí substrátu. Můžete si ji také jednoduše namnožit metodou vrcholového řízkování. Stačí, když odebrané řízky necháte zaschnout, namočíte je do růstového hormonu a vsadíte do zeminy určené kaktusům a sukulentům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepodceňujte šplhavé a popínavé čarodějky

Symbolem peněz a velkého štěstí v lásce je šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), známá také pod jménem potos. Svou funkci nejlépe zastává u vchodů a v halách. Této šplhavé krásce se u vás bude dozajista dařit, pokud jí dopřejete:

  • světlé stanoviště bez přímého slunce,
  • teploty pohybující se okolo 20–24 °C,
  • pravidelnou zálivku a rosení listů,
  • hnojení během vegetace tekutým hnojivem pro zelené pokojovky,
  • přesazení každé dva roky.

Pozitivní vliv na celou vaši domácnost bude mít podle učení feng-šuej pokojová forma břečťanu popínavého (Hedera helix). Ani on, stejně jako obě výše uvedené rostliny, nemá žádné přehnané nároky na péči. Stačí, když mu dopřejete jasné rozptýlené světlo, běžnou pokojovou teplotu, časté rosení listů a každoroční přesazení v jarních měsících.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dá pozor na celou rodinu

Zmiňované tradiční čínské umění popisuje také příznivé účinky fíkusu (Ficus). Je brán jakožto prvek, který čistí veškerou energii procházející domem či bytem. Navíc se stará o rovnováhu a kladné vztahy mezi rodinnými příslušníky. Mezi často pěstované druhy patří např. fíkus malolistý (Ficus benjamina), který k prosperitě potřebuje:

  • světlé stanoviště,
  • pravidelnou mírnou zálivku,
  • substrát z rašeliny,
  • sprchování listů vlažnou vodou za účelem odstranění prachu.

Jaké pokojové rostliny máte doma? Dáváte přednost těm okrasným listem, nebo květem?

Svilušky jsou drobní živočichové, kteří rádi škodí na pokojovkách. Naučte se jich co nejefektivněji zbavit
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články