Pokojovky pročistí vzduch stejně dobře jako čistička

                   

V zimním období nemáme tolik příležitostí trávit dostatek času na čerstvém vzduchu. Když to ale není možné, mohou nám pomoci pokojové rostliny. Ty dokáží skvěle ozdravit i vnitřní prostředí. Zadrží prach, působí jako zvlhčovače, a dokonce jsou schopné pohltit škodliviny z nábytku nebo eliminovat elektrosmog. Některé rostliny také mohou napomoci k odstranění oxidu uhličitého z interiéru, redukují mikroby a plísně, a přitom přirozeným způsobem zvlhčují vzduch.

Proti suchému vzduchu

V zimním období jistě oceníte například schopnost řady rostlin zvlhčovat vzduch. V přetopených místnostech to může být jediná záchrana. Zde se dobře uplatňují květiny s velkými listy, které jsou výbornými zvlhčovači. Oblíbenou rostlinou je kapradina Asplenium. Ze své zálivky je schopna vrátit až 97 % vlhkosti do okolí. Velmi účinným zvlhčovačem je vodní palma.

Čistější vzduch

Potřebujete-li vzduch ve svém okolí trochu pročistit, může se vám hodit řada nádherných pokojových květin. Proti formaldehydu se osvědčila chryzantéma nebo gerbera. Svými krásnými květy nejen rozjasní okolí, ale dobře pohlcují trichlóretylénové výpary a benzen. Gerbera výborně pročistí vzduch i od výparů produkovaných kuřáky. Fíkus malolistý, Anthurium a Rhapis excelsa si poradí i s výpary z laků a čisticích prostředků, které obsahují čpavek.

Elektrosmog

Problémem, který si řada lidí vůbec neuvědomuje, je záření, které produkují elektrické spotřebiče. V domácnosti i v kanceláři jsme dennodenně obklopeni přístroji, které kolem sebe vytvářejí elektromagnetická pole a vlny, které nazýváme elektrosmogem. Ten může mít škodlivý vliv na naše zdraví podobně jako znečištěný vzduch. Za největší likvidátory elektrosmogu jsou považované kaktusy a obecně sukulenty. Jsou to velmi nenáročné rostliny, které přežijí i u toho nejméně starostlivého pěstitele. Mají rády světlé místo a minimální zálivku. Přírodními pohlcovači elektrosmogu jsou i tchynin jazyk, břečťan a kapradiny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články