Pomerančík alias Calamondin je křížencem mezi dobře známým kumquatem a mandarinkou. Jde o kompaktní hrnkovou rostlinu, která při dobré péči produkuje miniaturní pomeranče s báječnou chutí. Její pěstování není těžké – je však nutné dodržet jednu velmi důležitou podmínku péče, a tou je zimní období klidu.
Jak vypadá pomerančík
Výška tohoto stromku jen málokdy přesahuje 1 metr. Jeho listy jsou husté, tmavě zelené a na vrcholu mírně světlejší. Pokud je promnete v prstech, vydávají charakteristickou citrusovou vůni. Ozdobou pomerančíku jsou také bílé květy se žlutou tyčinkou a výraznou pomerančovou vůní. Původně byl Calamondin vyšlechtěn v tropickém klimatu jihovýchodní Asie, takže i při pěstování v domě potřebuje teplo a vysokou půdní vlhkost.
Jinak je ovšem nenáročný a dobře roste a plodí i za oknem běžného bytu. Plody bývají o něco menší než běžná mandarinka, obsahují však mnoho drobných semen. Kvetení začíná ve věku 3 až 4 let a ve stejném období je už možné sklízet úrodu. Pamatujte si však, že plody se tvoří výhradně při dostatku světla, tepla a vlhkosti.
Pěstování pomerančíků doma
Optimální zimní teplota je u pomerančíku nižší než u jiných pokojových rostlin, ovšem neměla by být nižší než deset stupňů Celsia. V létě mu pak bude vyhovovat běžná pokojová teplota. Vysokou vzdušnou vlhkost tato krasavice nepotřebuje, ovšem občasné rosení neuškodí. A to zejména ve chvíli, kdy roste na slunečném místě. Je vhodné zdůraznit, že preferuje poměrně silné osvětlení, ale je třeba se vyhnout prudkému letnímu slunci.
V období podzim–zima je rovněž nutné sáhnout po umělém osvětlení, jehož intenzitu a délku svitu je třeba regulovat v závislosti na podmínkách panujících za okny. V létě pomerančík vyžaduje vydatnou zálivku, v zimě pak najde uplatnění o něco mírnější režim. Zemina však nikdy nesmí zcela vyschnout. V každé druhé zálivce je rovněž dobré rozmíchat hnojiva obsahující především železo a hořčík.
Letnění pomerančíku na terase
V létě může být tato rostlina vynesena ven, ovšem pouze do polostínu. Přímé slunce by mohlo pomerančík popálit. Bude tak zajištěno opylení květů rostliny hmyzem. Pokud pěstujeme pomerančík výhradně doma, pak se jeho květy opylují jemným otřením štětcem nebo vatou. Reprodukce rostliny však neprobíhá ze semen, ale výhradně řízkováním.
A které ovoce pěstujete na parapetu nebo na balkoně vy?