Pořiďte si Hatioru, veselý kaktus, který jen tak někdo nemá

                   

Chcete ozvláštnit své bydlení netradiční rostlinou, kterou jen tak někdo doma nemá? Až jihoafrických pralesů se k nám dostal kaktus, který netradiční skladbou svých zelených větviček upoutá každého. Jmenuje se Hatiora a u vás doma udělá hodně muziky za málo peněz.

Tento kaktus je prakticky složen z velkého množství malých kyjovitých větviček. A právě tento netradiční vzhled mu dodává na zajímavosti. Navíc i kvete, i když jeho žluté, asi jeden centimetr dlouhé květy na něm nejsou to nejatraktivnější. Objevují se na rostlině na konci zimy. Starší rostliny mají své větvičky spíše svěšené k zemi, a proto se bude kaktus naprosto skvěle vyjímat například ve svěšených květináčích.

Světlo, teplo a vydatná zálivka

Ačkoli pralesní podmínky pro tyto rostliny v našich bytech stěží nasimulujeme, můžeme i tak s velkým úspěchem tyto rostliny pěstovat v domácím prostředí. Tomuto kaktusu vyhovuje dostatek světla, nesnese však přímé slunce. Jeho vegetační období trvá přibližně od května do září. A právě v tuto dobu se ideální teplotní podmínky pohybují v rozmezí 16–29 °C. V tuto dobu je pro rostlinu důležitá i vzdušná vlhkost. Proto je vhodné mezi zálivkami rostlinu také rosit s pomocí rozprašovače. V sezoně, tedy přes léto, je dobré kaktus přihnojovat. Hnojivo přidávejte až po jejím důkladném zalití.

Přes zimu nechte odpočívat při nižších teplotách

A co v zimě? Jak pečovat o kaktus, aby vám ke konci zimy hezky vykvetl? Pro období odpočinku, což je v zimě, volíme pro hatioru chladnější prostředí. Umístíme ji tam, kde teploty neklesnou pod 10 °C a nestoupnou nad 18 °C. Ideální je samozřejmě zimní zahrada, ale pokud ji nemáte, může být i na světlé chodbě. V zimním období rostlinu důkladně zalijeme a následně půdu necháme vyschnout. Na zálivku používáme vždy jen odstátou vlažnou vodu bez vápenatých příměsí. Péče není složitá a při dodržováni pár základních pravidel se vám tento kaktus odvděčí tím, že bude celoročně krásně zelený a příjemně doplní váš interiér.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články