Proč za žádnou cenu nevyhodit mrtvou orchidej: Všechna tajemství pro vzkříšení kořenů, poupat a barevnosti

                   

Orchideje rodu Phalaenopsis jsou v domácnostech k vidění nejčastěji. Ne vždy se jim však daří tak, jak bychom chtěli. Říká se jim také můrovce a věřte nebo ne – vyznačují se velkou odolností. Zachránit je totiž můžete i ve chvíli, kdy přijdou o všechny listy. Stačí vsadit na speciální postup.

Uschlou orchidej prohlédněte

Jestliže vaší orchideji zežloutly všechny listy, neznamená to, že ji už nelze nijak zachránit a patří tak nanejvýš do popelnice. Pokud to uchopíte za ten správný konec, vypěstujete si z jedné orchideje určené na vyhození hned několik životaschopných exemplářů. Musíte však zapomenout na vše, co jste se zatím o pěstování orchidejí dozvěděli. Potřebovat totiž budete jenom:

  • vázu z průhledného skla
  • a mech rašeliník.

Rašeliník je možné v květinářství koupit i pod názvem Sphagnum. Naskládejte ho do průhledné nádoby (volte spíše tu s širším hrdlem, například sklenice od okurek příliš vhodná není) a na něj položte orchidej. Tu však předtím dobře prohlédněte a zbavte ji všech suchých, hnědých, žlutých a jinak nemocně vyhlížejících částí. Pokud vám zbydou jenom kořeny, nic se neděje, musí však mít světle zelené jádro. A co si počít dál?

Záchrana suché orchideje

Orchidej položte na rašeliník tak, aby se do něj nezabořila. Prostě ji jen lehce uložte na mechové lůžko. Následně orchidej jednou nebo dvakrát do týdne poroste odstátou vodou. Mech musí být dostatečně vlhký, ale zároveň nesmí kořeny orchideje plavat ve vodě. To by rozhodně nebylo žádoucí. Nádobu postavte na světlo (ale nikoli na přímé slunce) a čekejte. Do několika týdnů by měly z kořenů vyrazit nové malé rostlinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ty nechte společně až do doby, dokud nebudou mít dva velké listy. Teprve poté je přesaďte do vhodného substrátu pro orchideje (vlastně jde spíše o směs kůry a mechu, zemina by se ve směsi vyskytovat neměla) a pěstujte jako dospělé orchideje. Pozor si dejte především na zálivku – Phalaenopsis zalévejte až ve chvíli, kdy jsou jeho kořeny šedé. Dokud mají světle zelenou barvu, tak tekutinu nepotřebují.

Jaké triky na pěstování orchidejí používáte?

Orchidej Phalaenopsis bývá někdy s nadsázkou označovaná jako novodobý muškát. Naučte se ji správně přesadit
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články