Pozor na rostliny, které jsou jedovaté a škodí lidem i zvířatům. Běžně je najdeme v domácnosti, jen o jejich účinku nevíme

                   

Máte v plánu pěstovat zajímavé pokojové rostliny? Dejte si dobrý pozor na to, co doma skutečně zasadíte. Z jakého důvodu? Některé populární druhy mohou být jedovaté, a tak ohrozit vás dospělé, stejně jako vaše děti, ale i domácí mazlíčky. Které to jsou?

Tchýnin jazyk

Jedná se o jednu z nejznámějších pokojových rostlin, o které však málokdo ví, že je jedovatá. Obsahuje alkaloidy a saponiny které mohou ohrožovat hlavně malé děti a psy. A to tak, že dráždí jejich trávicí trakt.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Diffenbachie

Opět jedna z velmi populárních, ale také jedovatých rostlin. Dostala se k nám z deštných pralesů, kde se skutečně používala na výrobu různých jedovatých lektvarů. Při kontaktu mlže dojít k popálení i poleptání úst i krku.

Kroton

Poslední dobou velmi populární pokojová rostlina, a to především pro velmi zajímavý vzhled a také hlavně pro zajímavou barvu svých listů. Pokud máte její pěstování v plánu, pozor na mléčnou šťávu, která z ní může vytékat. Je totiž celkem nebezpečným nervovým jedem.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Dračinec

Další z velmi populárních pokojových rostlin, která může mnohým připomínat exotické palmy. Proto je tato rostlina natolik populární. Pozor však na její nebezpečnost, která může vést k podráždění trávicího traktu. To vede k bolestem, křečím, ale například také ke zvracení.

Klívie

Tato hezká rostlina obsahuje nervový jed, který je nebezpečný i lidem. Je jedovatá celá, nejvíce potom její cibulka. Pokud ji plánujete pěstovat u sebe doma, buďte obezřetní a snažte se vyvarovat tomu, aby s ní byly v kontaktu především vaše děti.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Brambořík

Malá, svým vzhledem velmi originální pokojová rostlina, která však může přinášet i mnoho zlého. A to hlavně v tom směru, že obsahuje takzvané saponiny. Ty jsou známé tím, že mají projímavé účinky. Rostlina nás tedy přímo neotráví, ale průjem může způsobit jak dehydrataci, tak i to, že naše tělo nebude mít dostatek výživových látek, a tak může pochopitelně výrazně strádat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články