Bojíte se, že pokojovce při přesazování ublížíte? Stačí se držet osvědčeného návodu a všechny katastrofy se vám vyhnou

                   

Každá pokojovka má jiné nároky na pěstování, potřebu přesazování nevyjímaje. Důvody pro tento zahradnický úkon mohou být také různé. Nejčastěji se jedná o navýšení prostoru pro kořenový systém rostlin, který se již rozrostl po celém květináči, a tak se mu nedostává dostatečného množství živin. Nemusíte se ale bát, na přesazení není nic těžkého. Stačí, kdy dodržíte několik jednoduchých pravidel, díky nimž se vaši zelení svěřenci budou i nadále těšit plnému zdraví.

Každá rostlina má své potřeby

Nejprve si musíte opatřit nový a hlavně vhodný substrát. Myslete na to, že ne všechny pokojovky budou prosperovat v tom univerzálním. Ve speciálních prodejnách a supermarketech si můžete zakoupit druhy zeminy, které budou šité na míru pro každou rostlinu. Speciální substráty si obstarejte hlavně pro:

  • kaktusy a sukulenty (obsahují velké množství říčního písku a rašeliny),
  • orchideje (díky kůře či kokochipsům nabývají vysoké vzdušnosti),
  • citrusy (jsou bohaté na kvalitní rašelinu a kompost).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Neméně důležitý je také nový květináč. Jeho průměr by měl vždy být alespoň o tři centimetry větší než u toho původního. Existují ovšem výjimky. Příkladem je kulkas zamiolistý neboli zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia). Tato pokojová rostlina okrasná listem je typická tím, že se jí dlouhou dobu daří v těsných pěstebních nádobách. Přesazení do většího tedy provádějte, až si o to sama řekne tím, že nabude velkých rozměrů a „poleze“ z květináče ven.

Dbejte na opatrnost a hygienu

Když máte vše nachystané, můžete začít se samotným přemístěním jednotlivých pokojovek do jejich nového domova. Postupujte takto:

  1. Substrát mírně prolijte odstátou vodou a počkejte, než se vsákne.
  2. Velice opatrně vyjměte rostlinu z květináče a očistěte ji od zeminy.
  3. Zkontrolujte stav kořenového systému.
  4. Kořeny, které jsou suché, nahnilé nebo příliš dlouhé, odstraňte dobře omytými nůžkami.
  5. Rány ošetřete živočišným uhlím.
  6. Vložte rostlinu do nové nádoby, zahrňte ji vhodným substrátem a zalijte.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Teď když víte, jak na to, je třeba si upřesnit, kdy a jak často. Přesazování provádějte na jaře, přesněji v měsíci březnu nebo dubnu. Obecně platí, že pokojové rostliny potřebují vyměnit pěstební nádobu jednou za dva roky. Znáte rčení, že výjimka potvrzuje pravidlo? Uplatnit ho můžete i v tomto případě. Rychle rostoucí pokojovky, jako je např. diefenbachie nebo ibišek, je totiž třeba přesadit každý rok. Kaktusy na druhou stranu vydrží v jenom květináči nejméně čtyři roky.

Jaké pokojové rostliny máte doma? Jak často je přesazujete?

Chcete svůj interiér obohatit o něco nevšedního? Zkuste terárium s pokojovkami z otevřené sklenice
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články