Přestaňte orchideje zalévat vodou. Ukážeme vám, co jako zálivku přivítají raději – pokvetou jako splašené

                   

Také nedáte dopustit na orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce? Nebo vám společnost dělá spíše oblíbená katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky či třeba tibetská orchidej Pleione nebo také česky pleionka? Pak vás určitě potěší, že náš univerzální návod pro nevšední zálivku orchidejí platí na všechny. Vyzkoušejte ho – nic za něj nedáte.

Vodu orchideje nepotřebují, káva je pro ně mnohem lepší

V tomto lahodném nápoji, který k nám dorazil z Ameriky, najdeme celou řadu prospěšně působících prvků. Jde zejména o vitamín B2 (riboflavin), vitamín B5 (kyselina pantothenová), vitamín B1 (thiamin), vitamín B3 (niacin), kyselinu listovou, mangan draslík a hořčík. A nejsou prospěšné jen pro nás, stejný užitek z nich mají i rostliny, které díky nim bohatě kvetou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Právě proto hnojíme řadu pokojovek i exteriérových krasavic kávovou sedlinou. Konkrétně pro orchideje se však toto hnojení nehodí – účinných látek v něm totiž najdeme až příliš. Snadno by tak došlo k nežádoucímu přehnojení. Po něm rostliny nekvetou, ale spíše se vytahují, blednou a bývají náchylnější k chorobám a škůdcům.

Když orchideje dlouho nekvetou, použijte kávu

Řídíte se osvědčenými orchidejářskými radami? Pak jste nejspíš doposud zalévali orchideje obyčejnou vodou. Pokud však chcete, aby vám hojně a opakovaně kvetly, pak s tím přestaňte, vděčné vám totiž budou za něco úplně jiného. A doma ve spíži to navíc docela jistě máte. Ano, řeč je právě o již zmíněné kávě – ovšem té rozpustné.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jednoduše si připravte slabší kávu v množství 200 ml a nechte ji vychladnout. Tento objem je dostatečný pro jednu rostlinu na celý týden výživy. Zapomeňte na komplexní hnojiva, která se aplikují jednou za měsíc. Orchideje potřebují mnohem pravidelnější přísun živin, to je zkrátka fakt. A právě káva jim je zajistí v tom správném množství i koncentraci. Uvidíte, že se vám brzy obalí květy.

Stříhání odkvetlých orchidejí

Perfektně pomůže také pivo

To v sobě obsahuje vitamíny B a D. A pokud je navíc rostlině dodáte prostřednictvím jejích listů, dostanou se rychle přímo tam, kde jsou aktuálně nejvíce třeba. Jednoduše proto 2–3x do týdne namočte v pivu vatový tamponek a listy orchideje jím potírejte. I nemocné kusy se velmi rychle vzpamatují a brzy pokvetou doslova jako o život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články