Přírodní hnojiva pro pokojové rostliny. Dlouho pokvetou a neochoří

                   

Zdravé a správně vyživené rostliny jsou cílem každého pěstitele. Cesta vedoucí ke zdárným výsledkům je však plná nesprávných kroků. Jedním z úskalí pěstitelství je právě výživa rostlin. V současnosti, kdy trh překypuje množstvím nejrůznějších vitamínových směsí, je výběr správných doplňků o to složitější.

Špatná výživa se nejčastěji projevuje zblednutím listů, na nichž se poté objevují skvrny, či vynecháním doby květenství. Kromě nedostatku potřebných látek může jít i o nevhodné osvětlení či příliš suchý vzduch.

Jak problémům předejít? Začněte od základů

Při vzniku podobných problémů je třeba zaměřit se na to nejzákladnější, na čem celá péče o rostliny stojí – vhodném zalévání. Voda by měla být pokojové teploty. Zároveň je třeba brát v potaz její původ. Zaléváním vodou z vodovodu svým květinám příliš neprospějete. Pro tento účel je nejvhodnější voda dešťová či alespoň přefiltrovaná. Některé rostliny navíc nemají rády, když jsou zalévány přímo u stonku, takto může dojít ke vzniku hniloby. Jak tedy správně zalévat? Nejlépe do tácku pod květináčem. Do vody můžete dále přidat vitamíny a minerály, které její vývoj dále podpoří.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Tajemství zkušených pěstitelů? Obyčejný cukr

Přírodní hnojivo, které vašim pokojovým rostlinám prospěje, je i obyčejný cukr. Rozkládá se na dvě složky – fruktózu a glukózu. Právě glukóza pro rostliny představuje hnojivo, které jim dodává energii potřebnou pro růst a urychluje jejich životní procesy.

Jak na to? Polévkovou lžíci cukru rozpusťte v půllitru čisté vody. Vzniklým roztokem následně rostlinu zalijte. Podobného účinku dosáhnete, když cukrem posypete hlínu přímo u stonku a následně zalijete vodou.

Prevence jménem dřevěný popel

Popel ze dřeva je vhodnou prevencí pro celou řadu nejrůznějších chorob. Obsahuje řadu potřebných minerálů (vápník, hořčík) a dalších živin. Pro vytvoření hnojiva smíchejte 100-150 gramů s přiměřeným množství vody. Nechejte vyluhovat po dobu jednoho dne. Rostliny zalévejte jednou měsíčně.

Síla ricinového oleje

Dalším přírodním zázrakem, který obsahuje velké množství látek potřebných pro dostatečnou výživu, je ricinový olej. Díky jeho obsahu rostou květiny rychleji, častěji kvetou. Navíc přispívá k posílení imunity. Roztok připravíte přidáním lžičky ricinového oleje do litru vody.

Aloe vera – účinná pro člověka i rostliny

Šťáva z aloe vera je známá i jakožto stimulant růstu rostlin. Květiny, které jsou touto léčivou látkou pravidelně zalévány, jsou dlouhodobě silné, zdravé. Směs připravíte smícháním litru a půl vlažné vody spolu se lžičkou aloe šťávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články