Africká fialka (Saintpaulia ionantha), známá také jakou paulínka nebo saintpaulínka, patří do čeledi Gesneriaceae a je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. V obchodech ji obvykle kupujeme doslova obalenou květy, ale doma se nám podobný úspěch leckdy nepodaří zopakovat ani přes opravdu intenzivní snahu. Někdy jsou na vině doslova pěstitelské banality, jindy si však můžete pomoci šikovnými triky.
Co byste měli vědět o afrických fialkách
Původní botanický druhu Saintpaulia ionantha má tmavě modré květy. Dnes jsou však díky šlechtitelům na trhu různé odrůdy afrických fialek s širokou škálou vzhledu i barev květů a listů. Najdeme tu odrůdy s jednoduchými květy (např. ‚Elsa‘, ‚Romance‘ nebo ‚Pennsylvania‘), poloplné odrůdy, jejichž květy se pyšní více než pěti okvětními lístky a kromě nich nabídnou oku pěstitele i viditelné žluté tyčinky (např. ‚Rokoko rose‘, ‚My Delight‘ apod.), a plné odrůdy, které mají alespoň 10 okvětních lístků.
Pořídit si lze například atraktivní ‚Coral Fantasy‘ nebo vícebarevné odrůdy jako ‚Patty‘ (s květy připomínajícími květ macešky), ‚My Love‘ apod. A zapomenout nesmíme ani na květy se zvlněnými okraji. Pokud byste si chtěli domů pořídit právě ty, sáhněte po kouscích jako ‚Ever Love‘,’Ever Precious‘ nebo ‚Ever Grace‘. A posledním tipem jsou miniodrůdy africké fialky, které se vejdou i na ten nejmenší parapet.
Když africké fialky nekvetou
Pro začátek zkontrolujte, zda mají vaše pokojovky dostatek světla. Vyhovuje jim jakýkoliv parapet – kromě toho severního. Pokud se jim dostatečného množství světla nedostává, kvetou jen málo (a bledými květy) nebo vůbec. Řapíky listů se také postupně značně prodlužují a rostlina ztrácí svůj dekorativní kompaktní habitus. První pomocí je přemístění na světlejší místo, ovšem je třeba se vyhnout opačnému extrému. Při příliš intenzivním světle listy blednou nebo jsou žlutozelené.
V létě může intenzivní sluneční záření rostliny dokonce značně poškodit – spálit jim listy a okvětní lístky. Tomu lze naštěstí poměrně jednoduše předejít použitím závěsů nebo žaluzií, které vaší zelené krásce poskytnou optimální množství stínu. Pamatujte také na to, že její listy rostou přirozeně za světlem. Pro udržení dekorativního rovnoměrného růstu v růžici je proto nutné květináč čas od času otočit.
Kvetení může zhatit i zálivka
Říká se, že tyto květiny lépe snášejí přísušek než přemokření – a to je rozhodně pravda. Pokud to však s jejich „suchomilností“ přeženete, na oplátku vám nepokvetou. A jak tedy na to? Především myslete na to, že tyto květiny mají poměrně krátké kořeny a jejich nároky na vláhu jsou proto (i když to tak na první pohled nevypadá) velmi vysoké. Z toho důvodu africké fialky zalévejte v sezóně dvakrát týdně (mimo ni postačí nižší frekvence).
A to nejlépe tak, že květináč vložíte do nádoby naplněné vlažnou vodou o pokojové teplotě a počkáte 15–30 minut. Jednou za měsíc do ní můžete přidat i trochu hnojiva. Dbejte však na to, aby se listy nikdy nedostaly do kontaktu s vodou, mohly by totiž začít uhnívat. Nakonec květináč vyjměte, počkejte, až odteče přebytečná voda, a nakonec ho opět vraťte na parapet. Pokud preferujete klasickou zálivku, pak fialky zalévejte do misky.
Rosení fialek jako tip pro kvetení
Původním stanovištěm fialek jsou polopouště, takže si většina lidí myslí, že to s jejich nároky na vodu není nijak přehnané. Zapomínáme však na jeden významný jev – rosu, která se v takových oblastech často objevuje. Rosení úplně vhodné není (lze si ho dovolit jen tam, kde dobře proudí vzduch – a to nikdy na květy), ale postavení květináče na misku s vlhkými oblázky se o vše ostatní skvěle postará.
Jak přimět fialku ke kvetení
Pokud však všechny tyto zásady dodržujete, ale vaše africká fialka stále nechce kvést, pomozte si ještě jedním trikem. U starších exemplářů jednoduše odstraňte ty největší listy (nebo všechny, které rostou v první řadě obvodu růžice). Můžete je vložit do sklenice s vodou a nechat zakořenit. Efekt na rostlinu to bude mít téměř okamžitý – první poupata se leckdy objeví už po měsíci. Tento postup však lze opakovat nanejvýš jednou za dva roky.
A jaké triky pro kvetení svých pokojových rostlin máte vy?