Proč někteří odborníci nedoporučují pěstování kapradin v bytě? Na vině je jen stěží uvěřitelná pověra

                   

Kapradiny jsou rostliny, které se často používají v pohádkách (stačí si jen vzpomenout na jejich legendární květ). Podle lidových pověstí jsou pak často obdařeny nejrůznějšími magickými nebo jinak nadpřirozenými vlastnostmi. Mnoho lidí miluje jejich éterickou krásu a chce je mít jednoduše doma. Je tedy možné pěstovat kapradinu v bytě nebo ji vysadit alespoň na dvorku?

Lesní kapradina se do bytu nehodí

Pokud se podíváme na klasické druhy kapradin, jako je například kapraď samec (Dryopteris filix-mas) nebo hasivka orličí (Pteridium aquilinum (L.) Kuhn, 1879), tak ty doma kvůli jejich nárokům opravdu pěstovat nelze. Existuje však mnoho druhů tropických kapradin, kterým pobyt doma vysloveně svědčí. Jsou vhodné třeba do obýváku nebo do dětského pokoje.

Ovšem bylo by chybou si je pořizovat jen pro jejich krásu. Podle dostupných studií čistí vzduch od škodlivých prvků a také jednoznačně blahodárně působí na lidskou psychiku. Ovšem podle některých odborníků bychom je doma pěstovat opravdu neměli. Lidé, zabývající se bílou magií totiž tvrdí, že dokážou do domu přitáhnout zlé duchy. A to bez ohledu na druh. Je to totiž dáno už jejich podstatou.

Kapradiny vhodné do bytu

Pokud však na podobné historky nevěříte, pak se směle pusťte do výběru té nevhodnější rostliny pro váš dům či byt. Ve volné přírodě dnes existuje přibližně 10 000 druhů této rostliny, ovšem pro pěstování doma se hodí jen několik desítek. Většina kapradin přirozeně roste v tropických lesích, u nás je jejich stanovištěm obyčejný les. Vzájemně se od sebe liší velikostí, životním cyklem apod.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V domácnosti se jim však obvykle líbí. A pro vás to má i jednu velkou výhodu, pokud totiž vaše rostlina začne zdánlivě bez důvodu vadnout, znamená to, že je vzduch v místnosti silně znečištěný. Můžete tedy včas zasáhnout a předejít tak zdravotním problémům. A není také bez zajímavosti, že se kapradiny používají v lidovém léčitelství nebo v čínské a korejské kuchyni, či případně v luxusních květinových vazbách.

Kapradiny podle feng-shui

Jak jsme již zmínili, ke kapradinám se vážou i některé pověry. Ovšem zatímco v Evropě není jejich vyznění právě pozitivní, v Asii je to docela jinak. Zajímá vás, co do vašeho domu přinesou podle populárního učení feng-shui? Učenci, kteří se jím zabývají, říkají, že obyvatelé domu, v němž rostou kapradiny, budou mít vždy štěstí v podnikání a díky těmto rostlinám se tedy vlastně zvýší blaho rodiny.

Kapradina prý také umí ochránit svého majitele před náhlým a impulzivním utrácením. Pokud tedy často brouzdáte v internetových obchodech, dost možná se vám vyplatí postavit si jednu hned vedle monitoru. A při venkovním pěstování prý také odhánějí hlodavce. Z tohoto pohledu jsou kapradiny v asijských státech obvykle velmi žádanou rostlinou v domě nebo na zahradě. Je proto velká škoda, že se v Evropě hovoří spíše o jejich negativních účincích na auru domu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak pěstovat pokojové kapradiny

Pokud se rozhodnete si domů jednu takovou zelenou krásku pořídit, měli byste si zjistit, co doopravdy potřebuje ke své spokojenosti. Aby se každá jednotlivá rostlina normálně a správně vyvíjela, je vždy nutné vybrat především to správné místo pro květináč. Pamatujte si, že těmto zeleným krasavicím svědčí vliv jasného rozptýleného světla, ale nevadí jim ani částečný stín. Naopak přímé sluneční záření jim může spálit listy.

A na co si ještě dát pozor? Myslete také na to, že dospělá rostlina může mít opravdu velmi působivou velikost a nemusí se tedy později vejít na okenní parapet. Mějte pro ni proto vždy v záloze vhodné místo. A jak je to s vhodnou teplotou? Kapradiny určené pro pěstování v bytech jsou tropické rostliny, mají tedy optimální teplotní rozsah v rozmezí 20-25 °C, i když mohou krátkodobě růst i při nižších teplotách (až 10 °C).

Tipy pro pěstování pokojových kapradin

V suchém vzduchu kapradinám zasychají listy, takže se rostlinky budou během tohoto období celkově špatně vyvíjet. Proto je vždy důležité během topného období sledovat okolní faktory, a to především vlhkost v místnosti. A jaká by měla být? Ta optimální vlhkost se pohybuje v rozmezí 45-60%. Pokud ji chcete zvýšit, není nic jednoduššího, než postavit květináč na misku s vlhkými kamínky.

iZdroj fotografie: Anne-Lise Heinrichs / Creative Commons / CC0

Důležitá je také správná zálivka rostlin, nedostatek vody je totiž pro kapradiny fatální. Zalévejte je proto hojně a pravidelně. Ale pozor – nikdy je nepřelévejte. Pokud si však nejste vlhkostí půdy jistí, raději rostlinky zalijte. Jakmile totiž kapradina vyschne, je jí záchrana téměř nemožná. Během období aktivního růstu pak kapradinám zajistěte i vhodnou výživu. Skvělá jsou především komplexní minerální hnojiva, která se obvykle aplikují na jaře.

Jak pěstovat kapradiny venku

Pokud chcete využít jejich éterický vzhled spíše na venkovních záhoncích, pak je vždy vysazujte do stínu. Použijte substrát, který budou tvořit dva díly zeminy a rašeliny a jeden díl písku. Abyste zabránili vysychání půdy kolem čerstvě zasazených kapradin, doporučujeme půdu kolem rostlin důkladně mulčovat. Na zimu je pak nezapomeňte přikrýt spadaným listím nebo rašelinou, nemají totiž rády příliš nízké teploty.

Kapradinám také mnohem více sluší, pokud rostou v blízkosti jiných stínomilných rostlin. Jako společnost jim bude vyhovovat například břečťan popínavý (Hedera helix), hortenzie řapíkatá alias hortenzie pnoucí (Hydrangea petiolaris) nebo půvabný zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii). Ale báječně jako doplní i popínavky vhodné do polostínu, jako např. akébie pětičetná (Akebia quinata), tunbergie (Thunbergia) nebo plamének horský (Clematis montana).

Pěstujete kapradiny v bytě nebo věříte na jejich negativní vliv?

Zjistěte spoustu zajímavostí o pěstování a množení pokojových kapradin
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články