Oblíbené ovoce dokáže hotové zázraky: Pár kapek v zálivce zařídí orchidejím gigantické květy, ochrání je před škůdci a chorobami

Orchideje potěší množstvím květů například v bílé, růžové, fialové nebo třeba lososově růžové barvě. Aby kvetly řádně, potřebují správné hnojení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje se v domácnosti pěstují poměrně často. Existuje totiž mnoho druhů, které nejsou náročné na péči a pokvetou doslova za všech okolností. Někdy však potřebují k této činnosti tak trochu „nakopnout“, a právě k tomu vám poslouží trik s citrónovou šťávou. Rozhodně to však není její jediné využití.

Citronová zálivka pro orchideje

Orchideje jsou poměrně citlivé, proto vyžadují kyselý substrát, který je dokáže ochránit před rozvojem většiny neduhů. Proto se pěstují především ve směsi jehličnaté kůry a rašeliníku, ovšem pomoci jim může i fígl s citronem. V období růstu a květu se proto tyto rostliny často zalévají měkkou vodou pokojové teploty, která by však měla být navíc obohacena o pár kapek citronu.

Působení kyselé zálivky také podporuje vývoj kořenů, ovšem musí se používat střídmě. Jen jedno za měsíc bohatě stačí a mezi jednotlivými použitími musí být orchidejový substrát alespoň jednou propláchnut obyčejnou vodou. V neposlední řadě pak citronová šťáva pomáhá dodat květům orchidejí mnohem krásnější barvu, které navíc dlouho vydrží.

Jak správně zalévat orchidej

Zalévání orchidejí v květináči je trochu složitější než u většiny ostatních rostlin. Nikdy ji proto nezalévejte vodou přímo z kohoutku. Je třeba ji nejlépe převařit a nechat odstát. Pokud máte doma tvrdou vodu, pak (pokud je to možné) použijte filtrační konvici. Na postřik listů lze použít vodou připravenou stejným způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy přesazovat orchidej

Tyto květiny je vhodné během prvních tří let pěstování každé jaro přesadit do květináče o něco většího než ten, ve kterém dříve rostly. Starší exempláře by měly být přesazovány každé 2 až 3 roky, nejlépe tehdy, když kořeny zaplní celý květináč a kořeny samotné začnou hojně viset i přes jeho okraje.

Jak na škůdce a nemoci orchidejí

Pokojové orchideje postihují nejčastěji houbové choroby, mšice a svilušky. Můžete se s nimi vypořádat pomocí speciálních přípravků z obchodu nebo vsadit na domácím zdroje. Pro základní očistu rostliny od škůdců a rozvíjejících se chorob vám bohatě postačí směs octa a vody, aplikovaná jak zálivkou, tak i postřikem. Na půl litru vody použijte dvě lžíce octa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o pěstování orchidejí

Pokud je to jen trochu možné, umístěte květináč s orchidejí tam, kde je světlo, ale kde teplota nepřesahuje 25 stupňů Celsia. Tyto rostliny jsou totiž na příliš vysoké teploty poměrně citlivé. V teplých podmínkách květy velmi rychle blednou a barvu ztrácejí i listy.

A nezapomeňte na to, že orchideje jsou také citlivé na průvan – a to i na obyčejné „protahování“ skrz často otevřenou ventilaci. A dozajista by také měly být umístněny dále od radiátorů. Nemají totiž rády teplý a suchý vzduch, který se z nich šíří.

Máte orchidej, přestárlou a nevíte jak ji zmladit? Naučte se jednoduchý způsob

Jaké jsou vaše tipy pro bezproblémové pěstování pokojových orchidejí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články