Sílu rezavých hřebíků znaly už naše prababičky. Stačí dát jeden do květináče a pak už se jen můžete těšit z úžasných účinků

Rostliny potřebují mnoho živin, ale ne vždy je pro jejich dodání třeba kupovat drahá komerční hnojiva. Někdy postačí i ta domácí.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Ne vždy se vašim rostlinám daří tak, jak byste čekali. Například tím hlavním důvodem žloutnutí listů může být i nedostatek živin. Je však třeba se podívat na to, jakým způsobem listy žloutnou. Pokud mají na sobě jasně zelené žilkování, pak vám tento nenápadný znak ukazuje na nedostatek železa nebo manganu. Tento problém se nazývá chloróza a může vést až k úhynu rostliny.

Proč dávat hřebík do květináče

Ovšem jasné žilkování není jediným příznakem nedostatku železa. Ten nastává i ve chvíli, kdy mladé listy rostlin rychle zežloutnou, ale jejich žilky zůstávají zelené. A totéž platí i pro staré listy. V takovém případě je zcela jasné, že vaše pokojová rostlina potřebuje železo. A jak jí ho dodat? Můžete samozřejmě vsadit na přípravky z obchodů, ale nejde o jediný způsob.

Skvěle vám poslouží i starý rezavý hřebík. Ve starém dřevě na zahradě jich určitě najdete dost a dost. A tento hřebík stačí jen vložit do květináče s pokojovou rostlinou a starat se o ni jako obvykle. Vyplavené železo její kořeny brzy přirozeně vstřebají, a ona se opět bude pyšnit plným zdravím a vitalitou. Pokud je však nedostatek železa opravdu akutní, pak jak první pomoc doporučujeme zvolit nějaké hnojivo z obchodu, a hřebík použít jako doplňkovou léčbu a prevenci v jednom.

Pozor na nedostatek draslíku

Ovšem problémem může být i nedostatek draslíku. A jak ho u rostlin poznat? Jednoduše – projevuje žloutnutím listů na okrajích a také případnou deformací plodů (například u citrusů). V takovém případě je třeba rostliny přihnojit dusičnanem draselným nebo dřevěným popelem. A nezapomínejte ani na to, že ke správnému růstu potřebují vaše pokojové rostliny také dostatek dalších důležitých živin, a to především hořčíku, bóru a molybdenu.

Proč zatloukat hřebík do květináče s pokojovkami iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní doplnění železa

Železo jako takové dokáží skvěle doplnit i slupky od brambor. Ty kromě něj vašim rostlinám nabídnou i velké množství vitaminů B a C, a rovněž vysoký obsah vápníku a draslíku. Právě tyto prvky plní v rostlinných pletivech řadu důležitých funkcí.

Rostliny náročné na železo

U kterých pokojových rostlin se vyplatí hladinu toho prvku hlídat?

  • žumen (Cissus alata)
  • medinila nádherná (Medinilla magnifica)
  • africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)
  • voskovka (Hoya)
  • břečťan popínavý (Hedera helix)
  • toulitka (Anthurium andraenanum)
  • pryšec trnová koruna (Euphorbia milii)
  • ibišek (Hibiscus rosa–sinensis)
  • klívie (Clivia miniata)
  • vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý
  • fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina), známý také jako fíkus drobnolistý
  • starček (Senecio)
  • citronovník (Citrus×limon)

Jaké přírodní způsoby používáte pro hnojení rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články