Proč zkušení zahradníci dávají stroužky česneku do květináčů: Rostlinám se pak daří jedna báseň

Aby česnek vašim pokojovým rostlinám maximálně prospěl, naučte se ho správně používat. Za pár korun tak vyživíte všechny.

Kuchyňské nože budou opět ostré, o vše se postará obyčejný smirkový papír i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve svěží zahradnické tapiserii se objevuje překvapivý prvek, který je strážcem růstu a zdraví snad všech pokojových rostlin: česnek. Tato kulinářská specialita, známá svou výraznou chutí a nesčetnými zdravotními účinky, je totiž dokáže doslova nakopnout k růstu, jak píše web iReceptář. Stačí ho jen správně použít.

Česnek a pohled zblízka

Česnek (Allium sativum) patří do čeledi Amaryllidaceae a je víc než pouhým zvýrazňovačem chuti. Je zásobárnou živin a sloučenin, které jsou prospěšné nejen pro člověka, ale i pro rostliny. Česnek je bohatý na vitaminy A, B6, B1 a C a může se pochlubit také pokladnicí minerálů, jako je draslík, hořčík, měď, železo, chrom, selen, kobalt a vápník. Skutečné kouzlo však spočívá v množství flavonoidů, polysacharidů, alliinu, alicinu a saponinů, které společně propůjčují česneku jeho ochranné schopnosti.

Aby orchideje kvetly non-stop 365 dní v roce, potřebují „česnekovou masáž“ v této podobě

Přírodní pesticid a fungicid

Baktericidní a fungicidní vlastnosti česneku jsou dobře zdokumentovány a nabízejí možnost boje proti chorobám a škůdcům rostlin bez použití chemických látek. Když se stroužky česneku přidají do květináčů, slouží jako přirozený prostředek proti mšicím, roztočům, třásněnkám a dalším škůdcům. Uvolňování sloučenin česneku do půdy působí jako repelent a vytváří neviditelný štít, který odhání všechny nevítané hosty.

Stačí, když každé dva měsíce vložíte rozpůlený stroužek do půdy v květináčích. Tato nenápadná metoda zajistí stálé uvolňování prospěšných látek z česneku, aniž by narušila estetickou nebo prostorovou harmonii vašeho domova, jak píše web iRecept.

Zvýšení odolnosti rostlin

Kromě své ochranné role přispívá česnek k celkové odolnosti rostlin. Jeho živiny a bioaktivní sloučeniny posilují zdraví vašich zelených přátel a zvyšují jejich schopnost odolávat stresu a prosperovat. A také napomáhá dezinfekci půdy a zbavuje ji patogenů.

Česnek se může stát pro rostliny opravdu skvělým životabudičem. Pokud ho použijete správně, pak svou domácí džungli ani nepoznáte. iZdroj fotografie: Freepik
Česnek se může stát pro rostliny opravdu skvělým životabudičem. Pokud ho použijete správně, pak svou domácí džungli ani nepoznáte

Česneková voda: výživný elixír

Pro ty, kteří hledají bezprostřednější účinek, doporučujeme česnekovou vodu. Rozdrcením několika stroužků a jejich jednodenním namočením do vody vznikne silný elixír, který při zalévání chrání rostliny před škůdci a chorobami. Jako další osvědčené hnojivo pak redakce Chalupářů-Zahrádkářů doporučuje kvalitní dřevěný popel nebo třeba slupky od okurek. Ty se mi osvědčily ze všeho nejvíce.

Podívejte se, jak připravit domácí česnekový postřik proti škůdcům

Jaké prostředky používáte při ochraně rostlin vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články