První pomoc pro nemocné orchideje. Fígl s plastovým sáčkem je dozajista zachrání

                   

Nejspíše každý vášnivý pěstitel rostlin se někdy setkal s tím, že i z té nejmenší a nejbanálnější chyby při starostlivosti o květiny, může vzniknout skutečná katastrofa. Mnohdy se to týče právě orchidejí, které jsou velmi citlivé a jakákoliv špatná manipulace s rostlinkou vás může stát v uvozovkách její život. Přinášíme vám proto univerzální první pomoc pro poškozené nebo nemocné orchideje, díky které dostanete vaše rostliny opět do formy a budou vám ještě dlouho dělat radost.

Zbavte se poškozených a nemocných kořenů

Orchideje jsou nejčastěji háklivé právě na jejich kořeny. Proto pokud chcete vaší rostlince pomoc, musíte se zaměřit především na ně. Prvním krokem je tedy kontrola kořenů, při které zjistíte, co je špatně. Ať už se jedná o plíseň, uhnití, vyschnutí nebo napadení škůdci, musíte jednat rychle, aby se nepoškodilo více kořenů, než už je. Vytáhněte tedy rostlinku z hlíny, ostříhejte kořeny, které jsou poškozené a očistěte ty, které vypadají zdravě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kořeny, které se zdají být na první pohled v pořádku opláchněte vlažnou vodou a poté na ně pomocí rozprašovače naneste roztok peroxidu vodíku, který je běžně k sehnání v lékárně. Na roztok použijte jednu polévkovou lžíci peroxidu na jeden litr vody. Až máte kořeny ošetřené, opatrně je osušte a nechte přes noc v prázdném čistém květináči doschnout.

Speciální roztok pro kořeny

Až vám kořeny přes noc proschly, je čas na druhý, velmi důležitý krok. Tím je vytvoření speciálního roztoku pro kořeny. Orchidej umístěte do větší nádoby tak, aby v ní byla pouze kořenová část a zbytek trčel ven. Poté ke kořenům nalijte dva litry mírně teplé vody. Nesmí být horká, aby se kořeny nespálily. Do vody je poté potřeba přidat živiny, nejlépe formou čistého černého čaje bez přísad. Sáček tedy nechte ve vodě luhovat do té doby, dokud ji tmavě nezbarví. Poté přidejte 5 kapek citronové šťávy a 10 kapek jakéhokoliv stimulátoru pro růst a tvorbu kořenů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Orchidej nechte v tomto roztoku hodinu až dvě a poté ji vytáhněte, opět opatrně osušte a nechte přes noc znovu v prázdném květináči doschnout. Zkontrolujte, zda jsou všechny kořeny v pořádku. Pokud by se nějaký zdál poškozený, s viditelnou plísní nebo by se zdál příliš měkký, neváhejte a ustřihněte ho.

Vytvoření příznivého prostředí pro růst kořenů

Posledním krokem je vytvoření ideálních podmínek pro růst nového kořenového základu. Zkusíme tedy orchideji přiblížit její přirozené prostředí. K tomu budete potřebovat rašelinový mech, který nejdříve namočíte do vody a poté okapete a zbavíte přebytečné vody. Další věc, kterou budete potřebovat je jednoduchý uzavíratelný plastový sáček.

iZdroj fotografie: Unsplash

Když máte oboje připraveno, opatrně do mechu zabalíte kořenovou část orchideje a tu poté vložíte do plastového pytlíku, ze kterého odeberete přebytečný vzduch a uzavřete. Takto ošetřenou orchidej umístěte na teplé a světlé místo, kde bude pobývat po dobu 7-10 dnů. V tento čas se o ni nemusíte nijak jinak starat. Až daná doba uběhne, pouze zkontrolujte stav kořenů. Pokud se zlepšil, je čas na přesazení do normálního květináče. Pokud ne, je potřeba kořeny opět ošetřit a celý postup tak opakovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články