Rozmnožení jakýchkoliv pokojových rostlin. Velmi snadný způsob

                   

Zeleň dodává interiérům mnohem příjemnější a útulnější vzhled. Proto lze pokojové rostliny najít jak v kancelářích, tak i v mnoha domácnostech. Nyní vám poradíme, jak tyto rostliny množit řízkováním. Tento způsob se vám bude určitě někdy hodit. Můžete tak snadno darovat vzhlednou květinu známému, nebo rodinnému příslušníkovi.

Jak postupovat při řízkování pokojové rostliny

Než se pustíte do samotného množení rostliny, budete potřebovat:

  • igelitovou tašku či sáček
  • vodu (ideálně dešťovou nebo odstátou)
  • ostrý nůž
  • provázek

Nejprve si vezměte k ruce ostrý nožík a nařízněte jím zešikma směrem nahoru stonek pokojové rostliny. Neseřezávejte jej však úplně. Pak do igelitového sáčku nalijte odstátou nebo dešťovou vodu a nasaďte jej na seříznutý okraj stonku, aby byl zcela v tekutině ponořený.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Pak sáček zavažte provázkem a upevněte ho ke stonku rostliny. Takto nechte seříznutou část květiny ponořenou asi patnáct dní. Za tuto dobu se vytvoří první výhonky. Až bude proces u konce, naklíčený stonek zcela odřízněte a zasaďte do jiného květináče.

Další možnosti, jak množit pokojové rostliny

Pokojové rostliny snadno namnožíte i tak, že odříznete část větvičky a stonek bez listů ponoříte do sklenice s dešťovou vodou nejlépe. Necháte v tekutině naklíčit po dobu několika dnů, a nakonec jen zasadíte, nebo rostlinu darujete někomu blízkému. Některé květiny je možné rozmnožovat i pomocí listů, například orchideje. Jednotlivé listy umístíte do plastové misky vystlané navlhčeným mechem a rašelinou. Poté přiklopíte víčkem a necháte vodu vypařovat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Tak se vytvoří časem klíčky ve spodní části listů. Někteří domácí zahradníci upřednostňují metodu takzvaného hřížení, což je v podstatě částečné zasazení seříznutého stonku rostliny do půdy. Protože neprobíhá sadba hluboko, je nutné stonek fixovat provázky, nebo háčky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články