Orchideje potřebují množství živin – a právě rýžová voda jim je může dodat v tom správném množství, stačí ji vhodně použít.
Rýžová voda v sobě podle webu DiyJoy skrývá mnoho živin, které mohou významně prospět růstu a kvetení vašich orchidejí. Aby však fungovala opravdu správně, je třeba dát pozor na její přípravu i výslednou koncentraci hnojiva.
Složení živin v rýžové vodě
Po opláchnutí rýže se do vody dostane přibližně 7 % bílkovin, 30 % hrubé vlákniny, 15 % volných aminokyselin a různé minerální látky, jako je vápník (Ca), fosfor (P), železo (Fe), zinek (Zn), draslík (K), thiamin, riboflavin a niacin. Konkrétně obsah NPK (dusík, fosfor, draslík) v rýžové vodě hraje podle informací ze stránek LittleLeafy klíčovou roli při podpoře zdraví a kvetení orchidejí. Fosfor, železo a draslík jsou pak klíčovými prvky, které podporují vývoj kořenů, zvyšují produkci chlorofylu a podporují celkovou vitalitu rostlin.
Metody přípravy rýžové vody pro orchideje
Základní metodou je proplachování rýže ve vodě. Tento jednoduchý, ale účinný postup poskytuje roztok bohatý na živiny – a vy můžete propláchnutou rýži použít jako obvykle. „Já používám metodu vaření rýže ve dvojnásobném množství vody. Následně rýži scedím (když je měkká) a mám hotové hnojivo,“ píše čtenářka Radka U. z Bohdanče.
Další zajímavá, avšak méně používaná metoda, spočívá v několikadenním kvašení rýže ve vodě. Proces kvašení podporuje růst prospěšných hub a potenciálně obohacuje vodu o další sloučeniny, které by mohly být pro rostliny prospěšné. Tu používám i já – rýži stačí 4 až 5 dní nechat odstát v dešťové vodě. Po scezení se tekutina použije jako zálivka.
Jak často orchideje hnojit
Pravidelné používání rýžové vody může doplnit nutriční potřeby orchidejí, což vede ke zdravějšímu olistění, silnějšímu kořenovému systému a většímu sklonu ke kvetení. Při aplikaci rýžové vody orchidejím je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, zejména pokud jde o fermentovanou variantu – rozhodně byste si totiž do substrátu nechtěli zanést nějaké patogeny. Orchideje na ně bývají velmi citlivé.
Pamatujte si proto, že hnojení rýží dvakrát do měsíce bohatě stačí. A nezapomeňte ani na hnojení jinými přírodními metodami. Dobře vám pomůže podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři i mrkvová zálivka nebo docela obyčejný banán.