Rýžovou vodu se nevyplatí vyhazovat, orchidej se za ni odvděčí krásnými květy

Orchideje potřebují množství živin – a právě rýžová voda jim je může dodat v tom správném množství, stačí ji vhodně použít.

Voda po vaření rýže obsahuje mnoho živin, hodí se jako hnojivo i Zdroj fotografie: One Salient Oversight / Creative Commons / Public Domain
                   

Rýžová voda v sobě podle webu DiyJoy skrývá mnoho živin, které mohou významně prospět růstu a kvetení vašich orchidejí. Aby však fungovala opravdu správně, je třeba dát pozor na její přípravu i výslednou koncentraci hnojiva.

Složení živin v rýžové vodě

Po opláchnutí rýže se do vody dostane přibližně 7 % bílkovin, 30 % hrubé vlákniny, 15 % volných aminokyselin a různé minerální látky, jako je vápník (Ca), fosfor (P), železo (Fe), zinek (Zn), draslík (K), thiamin, riboflavin a niacin. Konkrétně obsah NPK (dusík, fosfor, draslík) v rýžové vodě hraje podle informací ze stránek LittleLeafy klíčovou roli při podpoře zdraví a kvetení orchidejí. Fosfor, železo a draslík jsou pak klíčovými prvky, které podporují vývoj kořenů, zvyšují produkci chlorofylu a podporují celkovou vitalitu rostlin.

Metody přípravy rýžové vody pro orchideje

Základní metodou je proplachování rýže ve vodě. Tento jednoduchý, ale účinný postup poskytuje roztok bohatý na živiny – a vy můžete propláchnutou rýži použít jako obvykle. „Já používám metodu vaření rýže ve dvojnásobném množství vody. Následně rýži scedím (když je měkká) a mám hotové hnojivo,“ píše čtenářka Radka U. z Bohdanče.

Další zajímavá, avšak méně používaná metoda, spočívá v několikadenním kvašení rýže ve vodě. Proces kvašení podporuje růst prospěšných hub a potenciálně obohacuje vodu o další sloučeniny, které by mohly být pro rostliny prospěšné. Tu používám i já – rýži stačí 4 až 5 dní nechat odstát v dešťové vodě. Po scezení se tekutina použije jako zálivka.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Jak často orchideje hnojit

Pravidelné používání rýžové vody může doplnit nutriční potřeby orchidejí, což vede ke zdravějšímu olistění, silnějšímu kořenovému systému a většímu sklonu ke kvetení. Při aplikaci rýžové vody orchidejím je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, zejména pokud jde o fermentovanou variantu – rozhodně byste si totiž do substrátu nechtěli zanést nějaké patogeny. Orchideje na ně bývají velmi citlivé.

Pokud chcete mít orchidejí plný parapet, nemusíte vždy utrácet za nové rostlinky v obchodě iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít orchidejí plný parapet, nemusíte vždy utrácet za drahá hnojiva

Pamatujte si proto, že hnojení rýží dvakrát do měsíce bohatě stačí. A nezapomeňte ani na hnojení jinými přírodními metodami. Dobře vám pomůže podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři i mrkvová zálivka nebo docela obyčejný banán.

Máte orchidej, která se už vytáhla a začíná spíš odumírat a nekvete? Pak ji jednoduše zmlaďte

Jaké triky pro pěstování orchidejí máte v oblibě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články