Také máte doma tuto populární, ovšem nebezpečnou pokojovku? Dokáže vás zabít během několika minut

                   

Pěstujeme je doma tak často, že si jejich nebezpečí ani neuvědomujeme. Ovšem jen do chvíle, kdy dojde k nějaké tragédii. Ano, máme na mysli dieffenbachie (Dieffenbachia maculata), původně pocházející z Madagaskaru. Dokážou si nás získat svým jedinečným vzhledem i rychlým kompaktním růstem. Ovšem ze zřetele bychom neměli pouštět ani jejich jedovatost, kvůli níž nesmí být umístěny například v ložnici.

Dieffenbachie a její jedovatost

V obchodech ji můžete sehnat v mnoha různých variantách, ale všechny bez výjimky se vyznačují zelenými listy s atraktivními vzory ve žluté nebo bílé barvě. Pokud ji pěstujete správně, může dorůst výšky až 1,5 metru. Ovšem pozor – všechny zelené části v sobě obsahují jed, nebezpečný pro lidi i zvířata. Jedovatá je i voda z květníku nebo z vázy (pokud se pokoušíte zakořenit odnože). A právě při jejím vypití může dojít k tragédii.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem nebezpečná může být dieffenbachie i na dotek. Způsobuje totiž kontaktní vyrážku, svědění kůže apod. Do vzduchu pak vylučuje jedovaté sloučeniny, které mohou pronikat do organismu. A obzvláště zbystřit by měli rodiče malých dětí. I pouhé olíznutí jednoho listu totiž může do 15 minut vést ke smrti. Nejdříve oteče jazyk, velmi rychle i horní část dýchacích cest. A pokud není dítě rychle ošetřeno, skončí vše fatálně.

Hrozit může i oslepnutí

I když jsou takovéto případy otrav pokojovými rostlinami vzácné, přesto k nim čas od času dochází. Ovšem dieffenbachie má v záloze mnohem více nepříjemných překvapení. Pokud se vám totiž její šťáva dostane do očí, můžete oslepnout – a to už natrvalo. První pomocí jsou v tomto případě okamžité výplachy studenou vodou a samozřejmě i nezbytné lékařské ošetření. Zvláště s ním se nevyplácí váhat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se tedy této rostliny vzdát nechcete. Vezměte si při jakékoliv manipulaci s ní gumové rukavice, tričko nebo košili s dlouhými rukávy a samozřejmě také odpovídající ochranu obličeje, zaměřenou především na oblast očí. A udržujte ji mimo dohled domácích mazlíčků i dětí. Pro jistotu. Nejlépe uděláte, pokud ji budete pěstovat v zavěšené nádobě nebo na skříni (ale pozor na ptáky nebo kočky, podobné překážky snadno překonají).

Jaké jedy dieffenbachie obsahuje

Nebezpečnost této rostliny tkví zejména v tom, že na nás neútočí jen jednou složkou. Najdeme v ní alkaloidy, triglochinin, saponin a krystaly kyseliny šťavelové a šťavelanu vápenatého, které ve větším množství velmi rychle poškozují ledviny a sliznice. Proto je vždy nutné zasažené oblasti kůže nebo sliznic důkladně omýt čistou vodou, na otoky přiložit chladivý obklad a v případě potřeby okamžitě volat záchrannou službu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro potlačení otravy nikdy nepodávejte mléko, účinky jedu naopak zvyšuje. Mnohem lepší je konzumace živočišného uhlí, které na sebe některé jedy efektivně naváže. A pamatujte si, že čím menší je zvíře nebo dítě, které přišlo s touto rostlinou do styku, tím závažnější následky může tato nepozornost mít. Se zavoláním pomoci proto nikdy neotálejte. Vždy je lepší zavolat záchranku zbytečně než pozdě.

Příznaky otravy dieffenbachií

Mezi příznaky otravy patří především podráždění kůže nebo očí, slzení, puchýře na pokožce, otok a zarudnutí nebo pálení sliznic a jazyka. Při požití se dostavuje průjem, nevolnost a zvracení. U skutečně závažné otravy pak bývá přítomná také závrať, problémy s dechem, ochrnutí a srdeční arytmie. Příznaky jsou obdobné u lidí i u zvířat.

K dieffenbachii se můžete snadno dostat i díky swapování. Na co si při tom dát pozor?
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články