Správná péče o orchideje pro začátečníky. Kvete jako bláznivá do neuvěřitelných rozměrů

                   

Orchideje jsou překrásné rostliny, které bez debaty rozzáří jakýkoliv interiér. Jejich pozoruhodné květy s dlouhými stonky jsou skutečným skvostem mezi květinami. I přes krásu orchidejí se mnoho z nás bojí takovou rostlinu pěstovat.

Existuje velké množství druhů, mezi které spadají náročné druhy, ale i ty nejodolnější, přizpůsobitelné místnosti a okolním podmínkám. Ti, kteří s těmito krásnými rostlinkami teprve začínají, by měli vědět, co takové květiny přesně potřebují. 

Vybírejte chytře

Pro začínající pěstitele orchidejí bude nejlepší začít s tou odrůdou, která je méně náročná. Především se nebojte začít. Nejméně náročné druhy budou odolné vůči chorobám. Phalaenopsis odrůda bude ideální pro začínající pěstitele orchidejí. Malajské rostliny neboli orchidej-motýl se může pyšnit nejen pozoruhodnými otevřenými květy, ale i celkovou stavbou rostliny. O tyto rostliny se dokáže s hravostí postarat každý začátečník pěstitel. Pokud se naučíte jednat s tímto druhem, můžete postupně přidávat další a složitější druhy orchidejí.  

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Nepřímé sluneční paprsky

Než koupíte orchidej, rozhodněte se, kam ji umístíte. Tyto rostliny milují světlo, ale zároveň nemají rády přímé sluneční paprsky. Pokud jsou rostliny umístěné pouze v průhledném květináči, dávejte pozor na slunce. To stejné platí i pro květy a listy – přímé slunce jim může ublížit. Umístěte je na okenní parapety směřující na západ či na východ. A pokud nenajdete vhodný parapet, phalaenopsis si poradí i se stínem na severních oknech.

Se zálivkou chytře

Nepleťte se, orchideje nemají rády stálou vlhkost. Postačí, když je jednou za týden až devět dní osprchujete nebo ještě lépe necháte kůru nasáknout v lavoru plném vody. Poté ji vyjměte z lavoru a nechte kůru okapat. Druhý způsob je více spolehlivý. Voda by měla být měkká, poté do ní umístěte květináč s rostlinou, nepřekračujte dobu 20-30 minut. Jestliže zvolíte vodu z kohoutku, nechte ji ohřát na pokojovou teplotu.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Výživa

Každá orchidej, bez výjimky na druh, potřebuje řádnou výživu. Tu zajistíte pomocí hnojiva speciálního pro tyto rostliny. Takové hnojiva se aplikují pouze se zálivkou, nikdy je do kůry nelijte samotné. U výše zmíněných druhů orchidejí postačí hnojení jednou za měsíc či jednou za tři týdny.

Přesazování

Každé dva roky bude potřeba orchidej přesadit. Jakmile přijde čas, zacházejte s nimi jako s křehkým kvítí. Jejich kořeny jsou jemné a stačí málo a přelomí se. Nepřesazujte rostlinu do tradiční půdy, ale do kůry, mechu a dalších pro orchidej hodnotných potřeb. Kořeny nemačkejte. Na dno květináče umístěte kůru a poté vložte rostlinu, kterou zasypete zbytkem kůry. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Kontrolujte teplotu

Aby orchideje kvetly, je potřeba jim zajistit správnou teplotu. Ta by měla být v průměru 15-18°C, a to především v noci. Pouhé zajištění jednotvárné teploty nestačí. Musíte dodržet rozdíly denních a nočních teplot. Přes noc by měla být teplota vzduchu v místnosti, kde je orchidej umístěna o 4-5°C nižší než přes den. Nezapomínejte na stříhání uschlých vrcholků stonku. To je také velmi důležité pro růst a kvetení. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články