Vypěstujte si doma štěstí – šťovík trojhranný ho ve svých listech ukrývá požehnaně a péče o něj je snadná

                   

V obchodech nebývá šťovík (alias šťavel) trojhranný (Oxalis triangularis) příliš často vidět. Ale pokud na něj náhodou narazíte, pak s jeho koupí neváhejte. Lidové pověsti totiž říkají, že jeho listy podobné čtyřlístku dokážou do domu přinést opravdu velkou porci štěstí. Navíc se pěstuje doopravdy snadno, takže si s ním poradí i začátečník.

Šťovík jako pokojová rostlina

Někdy se šťovíku říká také nepravý nebo fialový jetel, a to právě díky tvaru jeho listů. Patří do čeledi Oxalidaceae a pochází z Jižní Ameriky. Při pěstování v květináči nabídne elegantní a zajímavě tvarované trojlaločné a trojúhelníkové listy, které se navíc jako bonus každé ráno otevírají a večer zase zavírají (sklápí). Při správné péči se na něm navíc často objevují i půvabné hvězdicové květy s bílorůžovými okvětními lístky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obvykle se objevují po celé pozdní jaro a léto, tedy od května do července či srpna. Dobrou zprávou je, že šťavel můžete bez potíží pěstovat na parapetu, bývá totiž jen 20 až 30 cm vysoký a 40 až 50 cm široký. Svěřený prostor tedy hned tak nepřeroste (a v případě potřeby ho můžete bez obav rozsadit a vytvořit tak více malých rostlin). V oblastech s mírným klimatem ho lze pěstovat i venku, potřebuje však ochranu proti zimní vlhkosti (nejlépe v podobě tabulky skla).

Jak pěstovat nepravý jetel

Šťovík vyžaduje hodně světla, jinak nepokvete. Nesmí být ovšem vystaven přímému jižnímu slunci, a to zejména v létě. V interiéru pro něj proto bude nejvhodnější parapet orientovaný na západ nebo na východ. Na příliš slunečných oknech ho pak můžete během léta umístit za průhledný závěs. Substrát vyžaduje neutrální nebo mírně kyselý s dobrou propustností. Můžete si ho namíchat i sami. Budete potřebovat:

  • 2 díly běžné zeminy pro pokojové rostliny
  • a jeden díl perlitu.

A jak na další péči? Pravidelně odstraňujte uschlé květy a listy, abyste stimulovali nový růst. Květináč zalévejte jen v chvíli, kdy je půda téměř zcela suchá, přemokření totiž nesnáší. Naopak. Jde o rostlinu značně odolnou vůči suchu. A pokud vám přesto (např. vlivem vysokých teplot) uschne, nepanikařte. Je to pouze dočasné, stačí seříznout uschlé listy a květináč uložit nejlépe do chladné a tmavé místnosti. Nejpozději v únoru rostliny opět obrazí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokojový šťavel je jedovatý

Pěstování šťovíku alias šťavelu není těžké. Mějte však na paměti, že celá rostlina je jedovatá, takže by se k ní neměly dostat malé děti ani domácí mazlíčci. A jaké další pokojovky mohou být takto nebezpečné? Jde například o oblíbenou kolopejku (Kalanchoe blossfeldiana), břečťan popínavý (Hedera helix), kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia), brambořík nachový (Cyclamen purpurascens) nebo třeba cykas japonský (Cycas revoluta).

Pokojové rostliny pro štěstí

Šťavel však není jedinou pokojovkou, která dokáže do vašeho domu přinést harmonii a štěstí. Mezi další oblíbené květiny v tomto směru patří například:

  • kolopejka (Kalanchoe blossfeldiana),
  • kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior),
  • voskovka (Hoya),
  • zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum),
  • tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea)
  • nebo africká fialka (Saintpaulia).

Záleží tedy jen na vás, kterou z nich si pozvete do svého domu. Pamatujte si však, že rostliny s kulatými lístky (africká fialka, tlustice apod.), prý dokážou také přivolat peníze a bohatství. Tak proč je na parapetu nepěstovat třeba jen tak pro jistotu?

Jaké pokojové rostliny pro štěstí pěstujete nejraději vy?

Oxalis mohou potrápit například smutnice. Naučte se, jak se jich zbavit jednou provždy
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články