Tlustice domů vnese pořádnou porci štěstí. Přitahuje ho doslova jako magnet, ale nesmíte při pěstování udělat neblahou chybu

                   

Tlustice vejčitá (Crassula ovata) je sukulent ideální především pro zapomnětlivé lidi, kteří nedokážou pravidelně zalévat své květiny. Pochází z Jižní Afriky a ve svém přirozeném prostředí může dorůst i do výšky 4 metrů. Ovšem při pěstování uvnitř mívají tyto stromy jen málokdy na výšku více než jeden metr. Její listy jsou oválné, tmavě zelené, tlusté a masité.

Základní popis tlustice

Zapomínáte na své pokojové rostliny? Pak pro vás bude tlustice společnicí zn. ideál. Paradoxní je na ní totiž to, že i když se delší dobu nezalévá, nijak jí to neublíží – ba právě naopak, právě tehdy vám mnohem lépe poroste, a někdy dokonce i vykvete. Jako každá sukulentní rostlina má totiž i tlustice schopnost ukládat vodu do svých listů.

Ty mohou být v závislosti na odrůdě celé zelené nebo s červenými okraji. Listy však nejsou její jedinou ozdobou. Pokud máte štěstí, mohou se vám na starých výhonech objevit dokonce i drobné bílé květy. To však jen v případě, že tato rostlina stojí na opravdu slunném místě. Ve stínu vám nikdy nevykvete.

Jak pěstovat tlustici

Pěstování tlustice není nijak problematické. Jde o pouštní rostliny, takže dobře snáší suchý vzduch, který v mnoha moderních domácnostech často panuje. Nejlépe se jí bude dařit na slunném okenním parapetu. Ovšem přímé slunce prospívá jen načervenalým tlusticím. Ty čistě zelené přímý sluneční úpal příliš rády nemají. Nejlépe se jim tedy bude dařit na západní, jihozápadní nebo jižní straně domu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro pěstování budete potřebovat propustný substrát s příměsí písku. Nezapomeňte však na dobrou drenáž na dně květináče, tlustice opravdu nemá ráda přemokření. Od toho se odvíjí i správná zálivka. K ní přistupte až ve chvíli, když je půda úplně suchá. K dalším důležitým bodům správné péče patří teplota:

  • během vegetačního období se bude tlustici nejlépe dařit v rozmezí mezi 20 a 22 °C,
  • během zimování je však třeba ji přemístit na chladnější místo s teplotou mezi 13 až 15 °C.

Nezapomeňte na správné hnojení

K důležitým aspektům péče o tlustici patří i hnojení. Provádí se dvakrát ročně – na jaře a v létě. Bohatě postačí obyčejné hnojivo pro sukulentní rostliny v doporučené dávce. Během období klidu naopak tlustici nikdy nehnojíme. Díky přebytku živin by se totiž mohla začít vytahovat a příliš rychle růst. Takže by ztratila svůj jedinečný dekorativní vzhled.

Jak na správný řez

Tlustice je ideálním kandidátem pro pravidelný řez a skvěle dokonce snáší i tvarování do podoby malé pokojové bonsaje. Velmi dobře se větví a ochotně obrůstá. Rány není nutné nijak ošetřovat, infekce se vyskytují jen minimálně. Pro jistotu je však vždy vhodné provádět jakýkoliv zásah pečlivě vydezinfikovanými nástroji (tedy například nožem nebo nůžkami, které jste předtím namočili v alkoholu).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak přimět tlustici ke kvetení

Jak jsme již řekli, může vám tato rostlina při správné péči i vykvést. A jak ji k této činnosti stimulovat? Pokud máte doma alespoň pětiletou rostlinu, pak ji v říjnu umístěte na chladné místo. Tlustici lze dokonce přechodně přenést ven a nechat ji tam, dokud teplota neklesne pod 5 °C. Mráz ji však silně poškozuje, proto je nutné pečlivě sledovat předpověď počasí.

Jak na množení tlustice

Tlustice se nejen snadno pěstuje, ale také dobře množí. Velmi dobře vám to půjde například listovými řízky nebo mladými výhonky, které obsahují 3 až 4 listy. Tlustici je třeba množit pouze na jaře nebo v létě, jinak se řízky ujímají jen špatně. Bylo by však chybou sázet je hned do zeminy. Nejdříve si musí pobýt na suchém místě, a to den nebo dva. Teprve poté je zasaďte do květináčku, jenž až po okraj vyplní kvalitní propustný substrát.

Tlustice jako rostlina štěstí

Do vašeho domova však tento sukulent nevnese jen okrasnou hodnotu. Naopak. Podle lidových pověstí zvládne přinést i štěstí a pozitivní energii. Tlustici se však musí dobře dařit, jinak bude její efekt přesně opačný. A pokud vám jinak zdravá rostlina začne náhle vadnout, může jít o známku toho, že váš dům poměrně nedávno navštívil někdo, kdo to s vámi nemyslí dobře. Pozor tedy na to.

Co si myslíte o údajných pozitivních schopnostech tlustice?

Chcete pěstovat tlustici jako bonsaj? Naučte se, jak na její řízkování, sázení apod.
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články