Máte je už doma? Ty nejlepší pokojovkové trendy pro rok 2022, které vypouští báječnou vůni

                   

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí mnoha domácností. Díky nim se nám lépe dýchá, máme větší pocit klidu, a navíc oživí i ten nejnudnější interiér. Obliba pěstování pokojovek se rozrostla hlavně během pandemie a od té doby se jedná o velice populární koníček. Podívejte se, které rostliny budou podle odborníků trendy v roce 2022.

Zelené krásky obrovských rozměrů

Letos byste se měli zaměřit na pořízení pokojovek větších rozměrů. Ty nejen, že zaplní prázdné místo v interiéru, ale změní ho k nepoznání. Řeč je např. o:

  • monsteře půvabné/skvostné (Monstera deliciosa),
  • strelícii (Strelitzia),
  • fíkovníku bengálském (Ficus benghalensis)
  • a nejrůznějších druzích palem.

Druh vydávající opojnou vůni

Kouzlo každé domácnosti dodají rostliny s barevnými květy. Mezi ty nejkrásnější letos patří hoja masitá neboli voskovka (Hoya carnosa). Jedná se druh s mnoha přednostmi. Během kvetení vydává příjemnou vůni, má krásné lesklé listy a její životnost se pohybuje okolo úctyhodných deseti let.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dejte šanci milovnicím vlhka

Popularita kapradin neklesla ani tento rok. Tyto vlhkomilné pokojovky se totiž hodí i do koupelny, kde mnoho druhů nevydrží kvůli vysoké vzdušné vlhkosti a nedostatku světla. Vysoce odolná a navíc krásná je parožnatka (Platycerium), kterou můžete pěstovat klasicky v květináči nebo jako kokedamu.

Imitátorka chutné plodové zeleniny

Melounová peperomie/peřinec (Peperomia argyreia) je rostlina, která vás uchvátí svými listy. Ty svým zbarvením a tvarem znápadně připomínají vodní meloun. Prosperovat vám bude, pokud jí dopřejete:

  • jasné rozptýlené světlo,
  • neustále mírně vlhký substrát,
  • umístění mimo průvan.

Když jsou listy vaší předností

Nádech deštného pralesa do vaší domácnosti přinese monstera půvabná/skvostná (Monstera deliciosa). Jedná se o naprosto nenáročnou rostlinu, pro kterou jsou charakteristické obrovské listy s hluboce vykrajovanou čepelí. Monsteře se bude dařit v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Noví favorité mezi fíkusy

Krásnými listy vynikají také fíkusy. Letos jsou oblíbené tyto dva druhy:

  • fíkovník trojúhelníkový (Ficus triangularis Sweetheart) s panašovaným listovím,
  • fíkovník bengálský (Ficus benghalensis Audrey), který výborně snáší sestřih.

Nedržte se při zemi

Oblíbenosti se tento rok těší i popínavky, které svými ovíjivými stonky prozáří každý interiér. Patří sem např. Rhaphidophora tetrasperma neboli Monstera minima, jejíž lodyhy zdobí velké, lesklé listy. Skvělou volbou je také popínavý filodendron druhu Philodendron hederaceum.

Které z uvedených pokojových rostlin máte doma?

Chcete si rozšířit svou sbírku pokojovek? Uchylte se k vegetativnímu rozmnožení
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články