Azalka nekvete tak, jak si představujete? Do zálivky přidejte 8 kapek citronové šťávy, rozroste se až do nebes

                   

Azalky (Azalea) patří do čeledi vřesovitých, milují tedy spíše kyselejší půdy. A nezáleží na tom, zda je pěstujete venku na záhonku, nebo doma v květináči. Pro jejich pěstování je nutné dodržet několik podmínek. Ani to však někdy nestačí a rostlině je třeba šikovně pomoci. Podívejte se na pěstování azalky krok za krokem a seznamte se s šikovným citronovým trikem, který vyloudí květy i na té nejjalovější.

Jak pěstovat pokojovou azalku

Ke své spokojenosti potřebuje tato pokojová rostlina několik důležitých bodů. Na prvním místě stojí rozhodně správné osvětlení. Pamatujte si, že azalka se cítí nejlépe v polostínu. Vyžaduje také vysokou vzdušnou vlhkost, takže v bytových podmínkách se nevyhnete jejímu rosení. A stejně důležitá je i zálivka. I jedno jediné přeschnutí může azalku zahubit, stejně jako některé neodborné pěstitelské zásahy.

Důležitá je také správná teplota – v zimě je nutné azalku pěstovat v chladném prostředí, nejlépe při teplotě 10–14 °C, v létě by teplota neměla překročit 18 °C. Jde tedy o ideální rostlinu například do ložnice nebo na chladnou chodbu. Ale pozor na průvan – ten totiž azalce také nesvědčí. Substrát pak používejte spíše kyselejší s pH 4–4,5. A nezapomeňte ani na pravidelné hnojení prostřednictvím speciálních přípravků na rododendrony a azalky.

Nejčastější chyby při pěstování azalky

Někdy však můžete tuto květinu poškodit i nevědomky. Věděli jste například, že v květináčích s azalkami je zcela zakázáno kypřit půdu? Důvodem tohoto zákazu jsou křehké a mělké kořeny, které se snadno poškodí. Pokud tedy bojujete například s plísní na substrátu, pak se vydejte spíše cestou přírodních nebo chemických postřiků a samozřejmě také adekvátně upravte podmínky pěstování, aby se plíseň ztratila pokud možno bez jakéhokoliv většího zásahu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další chyby lze udělat během kvetení. V této době květinu nepostřikujte ani ji nepřesouvejte z místa na místo. Již rozkvetlé květy by nepříjemně zhnědly (nejnáchylnější jsou k tomu bíle kvetoucí odrůdy) a velmi pravděpodobně by přišla i o všechna poupata. A stejné je to se střihem. Azalky by se měly stříhat jen minimálně, jinak vám příště vykvetou jen málo, nebo dokonce vůbec ne.

Kyselý trik pro kvetení azalky

I když azalku hnojíte speciálním hnojivem pro kyselomilné rostliny, nemusí to stačit. Při pěstování doma totiž její substrát časem ztrácí své žádané vlastnosti. A proto je nutné přidat do něj čas od času kávovou sedlinu nebo zálivku obohatit několika kapkami citronové šťávy. Pokud to budete dělat alespoň jednou za měsíc, brzy se dočkáte květů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nikdy také azalku nezalévejte tvrdou vodou nebo tou přímo z kohoutku. Pokud je to nezbytné, použijte filtrační konvici nebo vodu balenou. Tato rostlina opravdu příliš mnoho závlahy nepotřebuje, takže nemusíte mít strach, že by šlo o finančně náročný počin.

Oblíbené odrůdy pokojové azalky

A jak vaše azalka pokvete? To záleží na tom, jakou odrůdu si pořídíte. Podívejte se na seznam těch nejzajímavějších, vhodných pro interiérové pěstování:

  • azalka ‚Madame De Crooc‘, azalka ‚Paloma‘ s bílými květy,
  • azalka ‚Alexander‘ – s červenými květy,
  • azalka ‚Antarktida‘ – s fialovými květy,
  • azalka ‚Christine Matton‘ – s lososově růžovými květy,
  • azalka ‚Cocco‘, azalka ‚Terra Nova‘ – s růžovými květy,
  • azalka ‚Madame Melanie‘ – s vícebarevnými květy,
  • azalka ‚Knut Erwen Oranje‘ – s oranžovými květy.

Některé odrůdy mají také specifickou dobu kvetení. Například azalka ‚Madame De Crooc‘ kvete od listopadu do února, ‚Christine Matton‘ pak vykvétá v prosinci. I tím se tedy můžete při svém výběru řídit.

Které pokojové květiny pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články